Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 31.03.2017

Podsumowanie Dnia: strajk nauczycieli, spotkanie Duda-Macierewicz

Ogólnopolski strajk nauczycieli przeciwko reformie oświaty, spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem – to główne tematy, które w Podsumowaniu Dnia komentowali Dariusz Masny (Krajowa Sekcja Pracowników Oświaty NSZZ "Solidarność", Adam Młynarski (ZNP w Radomsku) i prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki).
Materiał ilustracyjnyMateriał ilustracyjnyPR24/PJ

Z danych Związku Nauczycielstwa Polskiego wynika, że prawie 40 proc. placówek oświaty na terenie całego kraju wzięło udział w strajku. Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że według danych uzyskanych od kuratorów oświaty, w proteście dotyczącym m.in. podwyżki wynagrodzeń nauczycieli o 10 procent i gwarancji zatrudnienia do 2022 roku, uczestniczyło około 11 procent przedszkoli i szkół. Pozostałe placówki pracowały na normalnych zasadach. Strajk zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W komunikacie MEN przypomina, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zaprezentuje w kwietniu harmonogram podwyżek dla nauczycieli. Ponadto - jak podaje resort- po raz pierwszy od 2012 roku przeprowadzono waloryzację nauczycielskich pensji oraz zapewniono jej finansowanie w wysokości ponad 400 milionów złotych.

MEN zapewnia także w swoim komunikacie, że nie będzie zwolnień nauczycieli. Zgodnie z przeprowadzaną reformą edukacji, przejdą oni płynnie ze starego sytemu na nowy, a w systemie edukacji powstanie pięć tysięcy nowych miejsc pracy. Zmiany przeprowadzane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej mają zniwelować zjawiska wynikające z niżu demograficznego. Z tego powodu w ostatnich latach pracę straciło 45 tysięcy nauczycieli.

Jak napisano w komunikacie, ministerstwo do końca czerwca ma przedstawić krajowy system doskonalenia zawodowego nauczycieli, nad którym pracuje zespół składający się z ekspertów, przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Do strajku odnieśli się Dariusz Masny i Adam Młynarski.

Spotkanie Duda-Macierewicz

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Antonim Macierewiczem oświadczył, że jest z rozmowy z ministrem obrony narodowej zadowolony. Prezydent poinformował, że z szefem MON i dowódcami wojskowymi rozmawiał między innymi o Wojskach Obrony Terytorialnej i modernizacji sił zbrojnych.

Tematem spotkania była też obsada stanowisk wojskowych attache. Andrzej Duda ocenił, że choć wakaty na tych stanowiskach były mankamentem, sprawa ta jest rozwiązywana. - Ta sprawa jest realizowana, jestem z tego zadowolony. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie te stanowiska, które wakowały niestety, zostaną wreszcie wypełnione - dodał prezydent.

Mówiono też o tworzeniu Wielonarodowego Dowództwa Dywizji Północ-Wschód w Elblągu. Nic nie wskazuje na to, by w tym zakresie miały wystąpić opóźnienia - ocenił Andrzej Duda. Poinformował, że uzyskał zapewnienia, że wszystkie prace trwają, a wstępna gotowość ma być osiągnięta do końca roku. - Te przygotowania idą, można powiedzieć, zgodnie z planem i o tym zarówno pan minister, jak i jego współpracownicy, solennie mnie zapewnili - powiedział prezydent.

Andrzej Duda powiedział też, że jest zadowolony z tempa planów modernizacji sił zbrojnych oraz zakładanych wydatków na zbrojenia, przedstawionych podczas spotkania.

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim miało związek z dwoma listami, jakie zwierzchnik sił zbrojnych wysłał do ministra obrony kilkanaście dni temu. W pismach pytał właśnie o tworzenie Wielonarodowego Dowództwa Dywizji Północ-Wschód w Elblągu oraz o brak obsady attache w USA i Wielkiej Brytanii.

Do sprawy odniósł się politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Program prowadził Błażej Torański.

Polskie Radio 24/IAR

____________________

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 31.03.2017

Godzina emisji: 20:00