Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 16.04.2017

Wielkanoc. Jak świętują prawosławni i grekokatolicy?

Chociaż tradycje chrześcijańskie są podobne, to można znaleźć kilka różnic między wyznaniami. O świętach prawosławnych mówił w Polskim Radiu 24 ksiądz Doroteusz Sawicki z prawosławnej parafii świętej Marii Magdaleny w Warszawie, natomiast o świętach grekokatolickich opowiadał Piotr Kuszko, bazylianin, proboszcz greckokatolickiej parafii Zaśnięcia Marii Panny w Warszawie.

Jak mówił ksiądz Doroteusz Sawicki, post w Kościele prawosławnym trwa ponad 60 dni. – Nie wliczamy w to sobót i niedziel. Do tego dochodzi jeszcze tydzień Męki Pańskiej, a także trzy tygodnie przygotowującego do postu. Post ma być zupełnie innym okresem naszego istnienia w tym świecie. Jeśli chodzi o stronę materialną, to rezygnujemy z pokarmów, które są związane z uśmiercaniem i kradnięciem – powiedział duchowny prawosławnej parafii świętej Marii Magdaleny w Warszawie.

Z kolei Piotr Kuszko opowiadał o płaszczenicy, czyli całunie, w który zawinięte było ciało Chrystusa. – Podczas nabożeństwa wielkopiątkowego płaszczenica jest wynoszona w uroczystej procesji, która jest pogrzebem. Płaszczenica jest niesiona trzy razy wokół cerkwi, po czym następuje jej złożenie w grobie w cerkwi. Następnie odbywa się adoracja płaszczenicy, gdzie wierni podchodzą i całują rany na obrazie Chrystusa leżącego w grobie – mówił bazylianin.

W tym roku święta Wielkiej Nocy przypadają w tym samym terminie w Kościele katolickim, jak i prawosławnym oraz w Kościołach greckokatolickich.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/kk

___________________  

Data emisji: 16.04.2017

Godzina emisji: 12:31