Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 01.07.2017

Mateusz Morawiecki: gospodarka i społeczeństwo to nie są odrębne byty

Najbardziej dla naszego rozwoju gospodarczego potrzebne są oszczędności, inwestycje, innowacje, eksport i infrastruktura – mówił wicepremier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że stara się łączyć gospodarkę lokalną z wyjściem na Europę oraz całą gospodarkę ze społeczeństwem. Wystąpienie Morawieckiego komentował w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. 
Posłuchaj
  • 1.07.17 Kongres PiS. Wicepremier Morawiecki o rozwoju gospodarki
  • 1.07.17 Dr Artur Bartoszewicz komentuje wystąpienie wicepremiera Morawieckiego
Czytaj także

"My nie hołdujemy żadnym ideologicznym skrajnościom, ani neoliberalizmowi, ani socjalizmowi. My patrzymy na gospodarkę z punktu widzenia łączenia" – powiedział Morawiecki na konwencji Zjednoczonej Prawicy. Jak mówił, stara się łączyć gospodarkę lokalną z wyjściem na Europę oraz całą gospodarkę ze społeczeństwem.

Według niego, dla neoliberalnych ekonomistów bardzo często gospodarka i społeczeństwo to były dwa odrębne byty. "Nie, to nie są odrębne byty. Jedno świadczy o drugim i bez społeczeństwa nie ma sprawnej gospodarki" – zaznaczył Morawiecki.

Wicepremier mówił, że chce dawać dobrą perspektywę do rozwoju dla mniejszych firm w mniejszych ośrodkach. "W tych mniejszych ośrodkach narodziło się wiele wspaniałych polskich firm. Nasz program gospodarczy jest głównie dla nich, to są firmy takie jak Inglot, Pesa, Newag, Oknoplast czy Vistal z Gdyni, który dzisiaj jest wykonawcą wielkiego mostu za kołem podbiegunowym północnym" - wymieniał.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, wicepremier Morawiecki może być zadowolony. - To, co podkreślał w swoim wystąpieniu, to uszczelnienie systemu podatkowego, sprowadzenie środków do budżetu, które z punktu widzenia państwa się należą. Spowodowanie, że pieniądz z VAT, PIT i CIT zaczął wpływać. Korzyści, które z tego wynikają umożliwiają finansowanie bardzo kosztownych programów socjalnych. Pierwotne oceny były takie, że rząd sobie z tym nie poradzi - wskazywał dr Artur Bartoszewicz.

Zwrócił również uwagę na niski deficyt budżetowy. Jego zdaniem to sytuacja nie do przecenienia. Podkreślił, że jeśli dalej tak pójdzie, to może po raz pierwszy w historii zaczniemy zmniejszać dług.

Polskie Radio 24/PAP

_____________________

Data emisji: 1.07.17

Godzina emisji: 14.10