Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 14.07.2017

Podsumowanie dnia. Spór o reformę sądownictwa

W Senacie trwają prace nad ustawami dotyczącymi systemu sądownictwa. Zdaniem PiS, "ustawy są dla Polaków i w trosce o tych, którzy czekają na rozpoczęcie rozprawy latami". Opozycja uważa, że ci, którzy głosują za, "biorą współodpowiedzialność za obalenie konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej". O reformie KRS, Sądu Najwyższego oraz o ustawie o ustroju sądów powszechnych mówili w Polskim Radiu 24 mec. Artur Wdowczyk i Krzysztof Losz (Nasz Dziennik).
Materiał ilustracyjnyMateriał ilustracyjnyPR24/PJ

Jak podkreślił mec. Artur Wdowczyk, problem polega na tym, że "nie ma żadnej głębszej refleksji nad proponowanymi zmianami". – Mimo tego, że było i wciąż jest duże oczekiwanie społeczne na reformę sądownictwa, nie ma realnej debaty, która powinna temu towarzyszyć. To niepokojące – zaznaczył gość.

Dodał, że "adwokaci od dawna oczekiwali zmian, nieraz bardzo przyziemnych". - Widzimy np. straszną niesymetrię jeśli chodzi o przestrzeganie terminów – wyjaśnił mec. Wdowczyk. Jego zdaniem problem polega na tym, że po stronie opozycji nie ma żadnych propozycji. - Osoby, które się na tym nie znają nie są w stanie wyrobić sobie zdania czy to, co proponuje ministerstwo jest dobre czy złe – wyjaśnił.

Krzysztof Losz podkreślił z kolei, że choć do propozycji reformy sądownictwa proponowanych przez rząd podchodzi z dozą rezerwy, nie traktowałby ich tak ostro jak politycy opozycji.

- Otwarcie, poszerzanie frontu z prawnikami nie jest dobre dla żadnej władzy. Myślę, że potrzeba więcej zastanowienia. Eskalowanie napięcia niczego dobrego nie wróży, bo różnie w historii  bywało z protestami społecznymi. PiS ryzykuje sporo, bo ryzykuje tym, że w pewnym momencie może dojść do efektu kuli śniegowej – podsumował Losz.

Dodał, że ponadto ustawa o Sądzie Najwyższym wywołuje wrażenie pewnego odwetu na Sądzie Najwyższym. – Sąd Najwyższy brał stronę opozycji i środowiska prawniczego choćby w sporze o Trybunał Konstytucyjny i krytykował różne działania władzy wykonawczej czy ustawodawczej. Stąd powstaje wrażenie, że ta ustawa jest pewnym odwetem – wyjaśnił.

W Senacie trwa debata nad nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych. Wcześniej senatorowie przez osiem godzin rozmawiali o ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. W dyskusji uczestniczył też wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Sejm uchwalił obie ustawy w środę.

Ustawa o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji obecnych członków KRS i utworzenie tam dwóch izb. Przyszłych członków Rady ma wybierać Sejm.
Ustawa dotycząca ustroju sądów powszechnych przewiduje odstąpienie od obecnego modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych. Szef resortu sprawiedliwości ma decydowac o tym, kto pokieruje danym sądem.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

Data emisji: 14.07.17

Godzina emisji: 21:30