Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 19.07.2017

Projekt zmian w Sądzie Najwyższym. Oceny ekspertów

Gośćmi Polskiego Radia 24 byli prof. Jerzy Ciapała z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Bogusław Banaszak, konstytucjonalista z Uniwersytetu Zielonogórskiego i mec. Jerzy Kwaśniewski, adwokat z Ordo Iuris. Prawnicy na naszej antenie mówili o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości forsowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, a także poprawkach zgłaszanych w tym kontekście przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Posłuchaj
  • 19.07.17 Projekt zmian w Sądzie Najwyższym. Komentarz mec. Jerzego Kwaśniewskiego
  • 19.07.17 Projekt zmian w Sądzie Najwyższym. Komentarz prof. Bogusława Banaszaka
  • 19.07.17 Projekt zmian w Sądzie Najwyższym. Komentarz prof. Jerzego Ciapały
  • 19.07.17 Projekt zmian w Sądzie Najwyższym. Komentarz mec. Marcina Gomoły i prof. Anny Łabno
Czytaj także

Prezydent zgłosił do marszałka Sejmu projekt ustawy zmieniającej ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Akt przewiduje wybór członków Rady przez większość trzech piątych Sejmu. Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli jego projekt nie zostanie uchwalony. Poprawkami ma zająć się Sejm.

Zdaniem prof. Bogusława Banaszaka, inicjatywa prezydenta oddala zarzut dotyczący upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. – Wybór członków KRS będzie wymagał posiadania większej liczby głosów niż wynosi zwykła większość, potrzebna będzie współpraca z opozycją – zauważył gość PR24.

– To są zmiany kosmetyczne, które nie spowodują, że podstawowe zarzuty wobec tych ustaw zostaną wyeliminowane. Propozycje prezydenta nie mają wymiaru zasadniczego – oceniał natomiast w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Ciapała. – W kontekście ustaw o KRS, ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym można postawić kilkanaście zarzutów dotyczących naruszenia konstytucji. To sprawia, że Polska staje się „pariasem” Europy – dodawał ekspert.

Z kolei mec. Jerzy Kwaśniewski wskazywał na naszej antenie, że zmiany w systemie sądownictwa nie stoją w sprzeczności z ustawą zasadniczą. – Konstytucja stanowi jedynie, że piętnastu z dwudziestu pięciu członków KRS to sędziowie. Ich sposób wyboru natomiast określa ustawa, tak wynika z art. 187 konstytucji (…). Sejm może zatem dokonać zmian w tym zakresie – mówił przedstawiciel Ordo Iuris.

Więcej w rozmowach z ekspertami. 

W Polskim Radiu 24 również komentarz prof. Anny Łabno z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego i mec. Marcina Gomoły ze Stowarzyszenia Fair Play. 

Gospodarzem programu był Filip Memches.

Polskie Radio 24/PAP

 ____________________ 

Data emisji: 19.07.17

Godzina emisji: 13.06; 13.11; 13.35