Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Marta Kawalec 19.07.2017

Nord Stream 2. Historia energetyczna Europy lubi się powtarzać

Przepustowość Nord Stream 2 ma wynosić 55 miliardów metrów szcześciennych gazu rocznie. Czy jest szansa zapobiec budowie gazociągu NordStream2? Według Jakuba Wiechy z portalu Defence24, gościa audycji Szukając Dziury w Całym, jeśli nie uda się tego zrobić, to rynek energetyczny w Europie zostanie scementowany na bardzo długi czas.

Nord Stream2 to rozbudowa gazociągu, który łączy rosyjskie złoża z Europą Zachodnią. Jak przekonuje Jakub Wiecha, pierwszy poważny konstrukt tego połączenia pojawił się już w 1980 roku - nazwano go wówczas gazociągiem jamalskim. - Podobnie jak obecnie, USA zarządzane były przez prezydenta o konserwatywnych poglądach i silnej osobowości. Prawie 37 lat temu Europejscy sojusznicy Ameryki, postanowili jednak sprowadzać tanie paliwo energetyczne z Rosji - przypomniał gość audycji. – Ówczesny prezydent USA Ronald Regan, mocno protestował wobec temu przedsięwzięciu, ponieważ obawiał się, że budowa takiego połączenia będzie umożliwiała Rosjanom wywieranie nacisków na państwa Europy Zachodniej, będącymi klientami tego gazociągu – dodał ekspert.

W związku z tym, że nie zaniechano jednak tego projektu, Ameryka nałożyła sankcje na spółki związane z budową Nord Stream 2. Jak podkreślił Jakub Wiecha bardzo przypomina to nam obecną sytuację. - Połącznie i tak zostało jednak zbudowane i działa do dnia dzisiejszego – powiedział ekspert potralu defence24. Jego zdaniem gaz stał się narzędziem walki politycznej i patrząc na wydarzenia sprzed lat, można wnioskować, że budowa Nord Stream II również dojdzie do skutku.

Według gościa Polskiego Radia 24 za pomocą Nord Stream 2 Rosja scementuje rynek gazu w Europie. - Maksymalna przepustowość Nord Stream 2 może wynieść 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Dla porównania Polska zuzywa rocznie 16 mld metrów sześciennych. Przez połączone siły Nord Stream 1 i 2 ma iść dwie trzecie całego eksportu gazu z Rosji, obecnie jest to 40 proc. Duże wolumeny rosyjskiego gazu dociarające do Europy Zachodniej, pozbawią UE możliwości dywersyfikacji, która jest jednym z celów Unii Energetycznej - stwierdził ekspert. Wiecha wskazywał, że w interesie Polski jest akcentowanie potrzeby lepszej dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/kawa/kk

____________________

Szukając dziury w całym w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 18.07.2017

Godzina emisji: 22:15