Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 01.08.2017

Sukces polskich naukowców: Odkryli planety, które urwały się gwiazdom

Naukowcy od dawna podejrzewali, że we Wszechświecie istnieją planety podobne do Ziemi, które nie są jednak związane grawitacyjnie z żadną gwiazdą. Teraz astronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego po raz pierwszy znaleźli ślady takich obiektów. O planetach swobodnych mówili w audycji Czas na Naukę naukowcy UW - doktorant Przemysław Mróz i prof. Andrzej Udalski.
Zdjęcie ilustracyjne.Zdjęcie ilustracyjne.NASA/wikimedia.commons/Public Domain

Naukowcy pracują w projekcie OGLE w obserwatorium Las Campanas w Chile, który obchodzi swoje 25-lecie. O ich odkryciu napisał prestiżowy tygodnik „Nature”. Zdaniem Przemysława Mroza planety swobodne przypominają piłkę wyrzuconą na aut.

- Przypuszczaliśmy, że takie planety istnieją. Na wczesnych etapach ewolucji układów planetarnych planety mogą ze sobą oddziaływać, co może prowadzić do zderzeń lub spadku na macierzystą gwiazdę. W niektórych przypadkach takie oddziaływania mogą spowodować, że planety mogą zostać wyrzucone z macierzystych układów planetarnych. Wtedy przemierzają swobodnie kosmos, nie związane zupełnie z żadną gwiazdą. Planet swobodnych wielkości Ziemi mogą być miliardy, ale nie stanowią dla nas zagrożenia – powiedział naukowiec.

Jak podkreślał prof. Andrzej Udalski, odkrycie planet swobodnych wymagało wielu lat obserwacji. – Dane, które analizowaliśmy, zbieraliśmy przez 5 lat. Projekt OGLE jest największym tego typu projektem na świecie. Planety swobodne mówią nam dużo o tym jak ewoluują układy planetarne – mówił gość Polskiego Radia 24.

Projekt OGLE, który jest jednym z największych współczesnych przeglądów nieba. Jednym z pierwszych celów naukowych przeglądu OGLE było odkrycie i badanie zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Obecnie prowadzone badania dotyczą bardzo wielu dziedzin współczesnej astrofizyki – poszukiwania planet pozasłonecznych, badania struktury i ewolucji Drogi Mlecznej i sąsiednich galaktyk, gwiazd zmiennych, kwazarów, zjawisk przejściowych (gwiazd nowych, supernowych).

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Dorota Truszczak.

Polskie Radio 24/kk/PAP

Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 01.08.2017

Godzina emisji: 11:45