Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 12.08.2017

Zmiany w sądach powszechnych wchodzą w życie

Od dziś (sobota) obowiązuje nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów i wiceprezesów sądów. W Gorącym Temacie komentarz Marka Domagalskiego z Rzeczpospolitej.
Zdjęcie ilustracyjne.Zdjęcie ilustracyjne. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EASTNEWS

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, kwestia dotycząca zmian w sposobie powoływania szefów sądów jest najważniejsza w kontekście nowych przepisów. – Prezesi będą wybierani wreszcie przez czynnik zewnętrzny. Jest to wprawdzie czynnik polityczny, ale przecież politycy reprezentują społeczeństwo – mówił komentator. – Najistotniejsze jest to, że prezesi nie będą już wybierani przez kolegów; nie wierzę, że w ten sposób wybierano dobrych szefów – dodawał Marek Domagalski.

Nowe regulacje wprowadzają, oprócz większych kompetencji ministra sprawiedliwości w powoływaniu i odwoływaniu prezesów i wiceprezesów sądów, zasadę niezmienności składu orzekającego – raz wylosowany skład sądu nie powinien ulegać zmianie do zakończenia sprawy. Dziś w wielu sądach nowemu sędziemu w wydziale przydziela się sprawy już rozpoczęte przez innych sędziów. Ustawa przewiduje możliwości odstępstwa od tej zasady, ale są to przypadki ściśle określone, na przykład gdy sędzia zachoruje.

Ustawa określa też zasady przeniesienia sędziego do innego wydziału. Regulacja ta ogranicza władzę prezesa sądu i określa kryteria, którymi musi się kierować przy podejmowaniu decyzji – podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości. Do tej pory prezesi mogli przenosić sędziów bez ich zgody do innych wydziałów. Zgodnie z nowymi przepisami, co do zasady, będzie wymagana zgoda sędziego na przeniesienie, co – jak zauważa resort – zwiększa orzeczniczą niezawisłość sędziów.

Ustawa przewiduje również wprowadzenie ustrojowej zasady losowego przydziału spraw poszczególnym sędziom. Losowy przydział spraw, zwłaszcza w II instancji, ma chronić przed nadużyciami i dawać pewność, że sprawa nie została przydzielona sędziemu umyślnie wybranemu do danej sprawy.

Więcej w całej rozmowie.

W I części audycji Zbigniewa Lazar, ekspert ds. wizerunku, mówił o kontrowersyjnej reklamie napoju energetycznego Tiger, która uderzała w pamięć o Powstaniu Warszawskim.

Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/IAR

_____________________

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 12.08.17

Godzina emisji: 15.12