Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 02.09.2017

Narodowe Czytanie "Wesela". "W tym dramacie nie ma małych ról"

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w sobotę w Warszawie Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, które odbywać się będzie przez cały dzień w ponad 2 tys. miast i miejscowości w Polsce oraz na świecie. - "Wesele" budziło i budzi dyskusję na temat Polski - ocenił prezydent. O dramacie Stanisława Wyspiańskiego mówili w Polskim Radiu 24 Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, aktorka teatralna Katarzyna Głogowska i dr Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Aktorka Katarzyna Kołeczek jako Panna Młoda oraz wokalista Sebastian Karpiel-Bułecka jako Pan Młody, podczas inauguracji Narodowego Czytania Wesela Stanisława Wyspiańskiego,Aktorka Katarzyna Kołeczek jako Panna Młoda oraz wokalista Sebastian Karpiel-Bułecka jako Pan Młody, podczas inauguracji Narodowego Czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, PAP/Jakub Kamiński
Posłuchaj
  • 02.09.2017 Janusz Kukuła i Katarzyna Głogowska o „Weselu”.
  • 02.09.17 Dr Eliza Kącka o "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego.
Czytaj także

Według Janusza Kukuły realizacja "Wesela" jest marzeniem każdego reżysera. – W tym dramacie nie ma małych ról. Nie trzeba być artystą, by nosić w sobie „Wesele”. To piękne, że czytamy ten dramat w takiej formie. Sięgnięcie po ten tekst wymaga odwagi, to ogromne przedsięwzięcie nie tylko artystyczne, ale i intelektualne. Odczytanie tego utworu zmienia się wraz z upływem czasu – mówił gość Polskiego Radia 24. Janusz Kukuła był reżyserem radiowej adaptacji dramatu.

Zdaniem Katarzyny Głogowskiej każda rola w „Weselu” jest wyzwaniem. – Z panną młodą bardzo chętnie bym się zmierzyła na deskach, aczkolwiek nie ukrywam, że moim największym marzeniem jest Rachela. To postać nieuchwytna i tajemnicza, wręcz nierzeczywista. "Wesele" to trudny dramat, ale bardzo uniwersalny – powiedziała aktorka.

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zawdzięcza swój niebywały sukces również pełnemu pasji i ekspresji językowi. Wiele fragmentów tekstu stało się przysłowiami i do dziś powszechnie używanymi zwrotami języka polskiego. W opinii Elizy Kąckiej dramat Wyspiańskiego ma permanentne życie w języku polskim. – Powiedzenia z „Wesela” okazały się magiczne. One trwają w języku, niezależnie od interpretacji tekstu. Często jednak, cytując te szlagworty, nie docieramy do właściwego poziomu interpretacyjnego. Tekst Wyspiańskiego jest pesymistyczny, a pozytywne reakcje na „Wesele”, przez cytowanie powiedzonek, wyglądają jakby wszyscy się bawili w tej bronowickiej chacie, zadowoleni z siebie i pogrążeni we śnie – wskazywała ekspertka.

W Warszawie Narodowe Czytanie "Wesela" rozpoczęło się o godzinie 12 w Ogrodzie Saskim. Inauguracji towarzyszył występ grupy Zakopower. We wspólnym czytaniu dramatu Wyspiańskiego uczestnią znani aktorzy i muzycy, m.in. Paweł Królikowski, Iza Kuna, Piotr Głowacki, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus i Agnieszka Więdłocha. Przerwy w czytaniu wypełnią warsztaty ukazujące polskie tradycje i obrzędy.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzami programu były Maria Furdyna i Luzia Bebłot

Polskie Radio 24/PAP

_____________________

Data emisji: 02.09.2017

Godzina emisji: 12:33 i 15.33