Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 04.09.2017

Stanisław Wyspiański – czwarty wieszcz

20 listopada 1900 roku w Kościele Mariackim w Krakowie odbył się ślub Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Po ślubie orszak weselny udał się do Bronowic, gdzie zaproszony został Stanisław Wyspiański. To na kanwie tego wydarzenia powstało "Wesele". O życiu i twórczości  artysty mówiła w audycji Między Kropkami Monik Śliwińska, autorka biografii "Wyspiański. Dopóki starczy życia".

Według Moniki Śliwińskiej dramaty Wyspiańskiego przechodziły bez echa. – Gorycz i złośliwość Wyspiańskiego to nie były naturalne cechy jego charakteru, pojawiły się one po latach. Po powrocie z Paryża w 1894 roku artysta klepał biedę, a jako pisarz był niezrozumiany i traktowany z obojętnością. Jego drażliwość wynikała też z choroby, która z wiekiem się pogłębiała. Wesele w Bronowicach to była iskra, która doprowadziła do wyładowania emocji artysty – mówiła biografka.

Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia 24 Wyspiański uważał, że poezja powinna budzić świadomość. – "Wesele" jest wynikiem przemyśleń nad bytem narodowym i zmiany poglądów Wyspiańskiego. Diagnoza Polaków na przełomie XIX i XX wieku jest druzgocąca – podzielone z różnych przyczyn społeczeństwo nie jest w stanie wziąć odpowiedzialności za losy swojej ojczyzny. Prapremiera "Wesela" stanowiła punkt zwrotny w karierze "czwartego wieszcza" – wyjaśniała Śliwińska.

W sobotę, w całym kraju i wielu miejscach na świecie odbywało się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Prezydent Andrzej Duda, zamykając akcję, zapowiedział, że w przyszłym roku, kiedy świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, tematem Narodowego Czytania będą wybrane fragmenty polskiej literatury związane z tą rocznicą.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24

Data emisji: 02.09.2017

Godzina emisji: 22:15