Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 21.10.2017

„Zjednoczona Prawica chce pokazać, że ma ofertę dla różnych wyborców”

- Oświadczenie liderów Zjednoczonej Prawicy było obliczone na demonstrację pewnego rodzaju koalicyjności obozu dobrej zmiany i tego, że Zjednoczona Prawica ma ofertę dla różnych wyborców, także wyborców centrowych – powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Sławomir Sowiński z UKSW. Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina komentowali także Marcin Makowski z Do Rzeczy, Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność, Dariusz Standerski z Fundacji Kaleckiego i publicysta Paweł Ozdoba.
Liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (C), prezes Polski Razem Zjednoczonej Prawicy Jarosław Gowin (L) i prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (P) podczas wystąpienia w siedzibie PiS w Warszawie,Liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (C), prezes Polski Razem Zjednoczonej Prawicy Jarosław Gowin (L) i prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (P) podczas wystąpienia w siedzibie PiS w Warszawie,PAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • 21.10.17 Prof. Sławomir Sowińsk o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego, Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry.
  • 21.10.17 Marcin Makowski o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego, Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry.
  • 21.10.17 Prof. Sławomir Sowiński, Marcin Makowski i Maciej Chudkiewicz o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego, Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry.
  • 21.10.17 Paweł Ozdoba i Dariusz Standerski o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego, Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry.
Czytaj także

„Chcę podkreślić jedność naszego obozu. Jesteśmy jedną rodziną idącą w jednym kierunku. Jestem mocno przekonany, że w tej jedności uczestniczy także prezydent”. „Jesteśmy razem i będziemy razem iść tą drogą, która prowadzi nas do sukcesu” – zapewniał w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Jak zaznaczył prof. Sławomir Sowiński, w polityce nic nie dzieje się przypadkiem. – Należy zauważyć kontekst, w którym zdecydowano się dość szybko i nadzwyczajnie zorganizować to wystąpienie. Kontekst to m.in. konwencja Platformy Obywatelskiej. W sposób naturalny PiS też chce przemówić swoim głosem. Ponadto jest też kontekst ciągłej dyskusji, konkurencji z prezydentem Andrzejem Dudą o ustawy dotyczące sądownictwa – zauważył gość. Jego zdaniem PiS chce pokazać, że jest pewną koalicją i że ma ofertę dla różnych wyborców.

Z kolei zdaniem Marcina Makowskiego, ważnym przekazem był fakt zapewnienia, że pomiędzy prezydentem a Jarosławem Kaczyńskim - czyli reprezentantem obozu Zjednoczonej Prawicy - nie ma takiego pęknięcia i podziału, którego nie dałoby się zasypać.

- Jest to być może kubeł zimnej wody na niektóre rozgrzane głowy, również na prawicy, które również odsądzały prezydenta od czci i wiary. Według mnie było to najważniejsze przesłanie polityczne tego wystąpienia, bo to, że obóz Zjednoczonej Prawicy idzie jednym frontem to rytuał polityczny – zaznaczył Makowski.

Według Macieja Chudkiewicza, liderzy Zjednoczonej Prawicy podczas swojego wystąpienia „postawili na twarde fakty”. - Pokazywali sytuację gospodarczą Polski, mówili o faktach, które w ostatnich miesiącach czy latach mają miejsce na terenie Polski. Mówili także o tym, że prezydent jest z nimi – podkreślił.

Odniósł się także do sobotniego wystąpienia Grzegorza Schetyny podczas Konwencji Programowej Platformy Obywatelskiej. – Po 8 latach rządów, nawet jeśli zmienił się lider ugrupowania, trudno mieć zaufanie do tej partii. PO ma ten problem, że jest partią, która nie jest oparta na żadnej konkretnej idei. Zjednoczona Prawica jest zaś grupą ludzi, którzy mają wspólne wartości, którzy wierzą w jakieś idee – stwierdził.

Z kolei zdaniem Pawła Ozdoby, z punktu widzenia wartości merytorycznej - spotkanie prezesa Kaczyńskiego z ministrem Gowinem i ministrem Ziobrą nie było przełomowe. - Podczas spotkania liderów Zjednoczonej Prawicy w zasadzie zostało potwierdzone to, że w obozie Zjednoczonej Prawicy panuje wszelka zgoda i dobra atmosfera do dalszego prowadzenia polityki – wyjaśnił.

- Myślę, że było to obliczone przede wszystkim na spotkanie prezesa PiS-u z prezydentem, choć była to też doskonała okazja do tego, by przedstawić Polakom obraz Zjednoczonej Prawicy w kontekście Konwencji Wyborczej Platformy Obywatelskiej w Łodzi, na której padły różne zapowiedzi Grzegorza Schetyny co do przyszłości i prowadzenia polityki przez PO – podsumował.

Dariusz Standerski odniósł się z kolei do wypowiedzi Grzegorza Schetyny na temat przeniesionych przez rząd Donalda Tuska z filara kapitałowego do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obligacji skarbowych. Jak stwierdził Grzegorz Schetyna, był to błąd i w związku z tym „Platforma Obywatelska odbuduje filar kapitałowy w systemie emerytalnym”.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/pr

_______

Data emisji: 21.10.17

Godzina emisji: 13:33, 14:09, 15:15, 16:06