Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 27.10.2017

Katalonia ogłosiła niepodległość, premier Hiszpanii rozwiązał lokalny parlament

W ciągu jednego dnia Katalonia ogłosiła niepodległość i - decyzją Senatu w Hiszpanii - utraciła autonomię. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy rozwiązał kataloński parlament. Zapowiedział odwołanie rządu Katalonii i ogłsił nowe wybory. Unia Europejska nie zmienia zdania i w dalszym ciągu nie interweniuje w tej sprawie. „Nikt w Europie nie uzna niepodległości Katalonii" – zapowiedział w piątkowy wieczór przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajan. O sprawie mówił w audycji Świat w Powiększeniu europeista prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj
  • 27.10.17 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o sytuacji w Katalonii.
  • 27.10.17 Korespondencja Ewy Wysockiej z Hiszpanii (g.16:45).
  • 27.10.17 Relacja Ewy Wysockiej z Barcelony (g.21:45).
  • 27.10.17 Kamil Zajączkowski o sytuacji w Hiszpanii. (g.21:50)
Czytaj także

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy oświadczył w piątek wieczorem, że postanowił odwołać rząd Katalonii i że rozwiązał kataloński parlament. Zapowiedział, że będzie dążył do uznania za nielegalną uchwalonej przez parlament kataloński rezolucji ws. niepodległości.

Rajoy ogłosił, że 21 grudnia odbędą się w Katalonii wybory. Powiedział, że ministerstwa w centralnym rządzie przejmą uprawnienia katalońskiej administracji.

Kataloński parlament w tajnym głosowaniu opowiedział się tego dnia za ustanowieniem niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii. Ugrupowania opozycyjne - socjaliści, centroprawicowa Partia Ludowa i liberałowie z Ciudadanos - zbojkotowały głosowanie.

Agencja dpa zwraca uwagę, że rezolucję w sprawie utworzenia "Republiki Katalonii jako niezależnego i suwerennego państwa" przyjęto bez określenia terminu proklamowania niepodległości.

Wkrótce po głosowaniu w parlamencie katalońskim Senat Hiszpanii zaaprobował przejęcie przez rząd w Madrycie władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju. Decyzja Senatu podjęta z powołaniem się na art. 155 hiszpańskiej konstytucji daje rządowi centralnemu prawo nie tylko do zdymisjonowania rządu Katalonii i rozwiązania tamtejszego parlamentu, lecz także prawo do przejęcia kontroli nad policją, finansami i mediami publicznymi.

Rajoy zapowiedział, że szef katalońskiej policji zostanie zwolniony. Poinformował też, że zamyka kataloński resort spraw zagranicznych i dymisjonuje jego delegatów w Brukseli i w Madrycie.

"Hiszpania jest poważnym krajem i wielkim narodem i nie będziemy tolerować podejmowania przez niewielu ludzi próby zlikwidowania naszej konstytucji" - oświadczył Rajoy dziennikarzom po głosowaniu w Senacie. Wcześniej zapowiadał, że w Katalonii "przywrócone zostaną rządy prawa".

Unia Europejska nie uznaje tego głosowania

Jak zapowiedział Antonio Tajani, Unia Europejska nie uznaje tego głosowania. „Zawsze musi być szanowane państwo prawa. Należy i można poszukiwać, w ramach hiszpańskiego prawa konstytucyjnego, rozwiązania będącego owocem dialogu. Państwo prawa nie jest opcją. To wybór, którego dokonała Europa, by nie uznać ani ważności referendum, ani jego wyniku" - stwierdził szef PE.

Następnie w rozpowszechnionej oficjalnej nocie Tajani napisał: „Deklaracja niepodległości przegłosowana dzisiaj przez parlament Katalonii to pogwałcenie państwa prawa, konstytucji Hiszpanii i autonomicznego statutu Katalonii, które stanowią część całości normatywnej Unii Europejskiej”.

- Unia Europejska może jeszcze podjąć interwencję - podkreślił prof. Tomasz Grosse. - Gdyby konflikt eskalował, np. Donald Tusk może wystąpić w roli mediatora. Jest bowiem możliwe, że w pewnym momencie sytuacja wymknie się spod kontroli i zacznie przynosić bardzo poważne zawirowania ekonomiczne czy polityczne, być może jakieś ofiary. Jeśli kryzys się zaogni, interwencja UE byłaby jak najbardziej wskazana – mówił gość.

Jak podkreślił prof. Tomasz Grosse, „do pewnego stopnia Unia Europejska - lansując politykę regionów - niejako wbrew swojej intencji doprowadziła do wzrostu tego typu nastrojów w niektórych punktach Europy”.

Do sytuacji w Katalonii odniosło się także polskie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W swoim oświadczeniu MSZ informuje m.in., że Polska „w pełni respektuje zasady suwerenności, integralności terytorialnej i jedności Królestwa Hiszpanii”.

„Uważamy, że rozwiązanie kwestii sporu między rządem Królestwa Hiszpanii a Katalonią, podobnie jak wszelkie spory pomiędzy rządem Królestwa Hiszpanii a wspólnotami autonomicznymi, w tym dążenia separatystyczne, stanowią wewnętrzne sprawy Królestwa Hiszpanii. Wyrażamy nadzieję na szybkie ustabilizowanie sytuacji w Katalonii w oparciu o postanowienia konstytucji Królestwa Hiszpanii” – pisze MSZ.

Ogłaszając decyzje rządu w sprawie Katalonii, Rajoy powiedział: "Nigdy nie chcieliśmy dotrzeć do tego punktu". Oświadczył, że celem jest "powrót (Katalonii) do normalności i legalności tak szybko, jak to możliwe".

Agencja Associated Press pisze, że zdymisjonowanie katalońskich przywódców napotka zapewne w Katalonii zaciekły opór. Jeszcze przed wystąpieniem Rajoya, po decyzji Senatu, główne katalońskie ugrupowanie secesjonistyczne - Zgromadzenie Narodowe Katalonii (ANC) - wezwało w piątek urzędników, by stosowali "pokojowy opór" i nie słuchali poleceń rządu hiszpańskiego.

Szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont apelował w piątek do zwolenników secesji Katalonii o zachowanie spokoju. "W nadchodzących dniach musimy trzymać się naszych wartości pacyfizmu i godności. To w naszych, w waszych rękach leży stworzenie republiki" - powiedział do tłumu, który zareagował odśpiewaniem hymnu Katalonii i skandowaniem "wolność!".

Konflikt Barcelony z Madrytem jest rezultatem referendum w Katalonii z 1 października, w którym 90,18 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu; w plebiscycie wzięło udział ok. 2,28 mln osób spośród 5,3 mln uprawnionych.

O sytuacji w Katalonii mówili w Polskim Radiu 24 przebywająca w Barcelonie korespondentka Polskiego Radia Ewa Wysocka oraz europeista z Uniwersytetu Warszawskiego Kamil Zajączkowski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 27.10.17

Godzina emisji: 19:47