Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 25.03.2018

Młodzi Polacy najbardziej religijni na tle krajów UE

Jak wynika z badań, prowadzącym - jeśli chodzi o katolickość i religijność wśród młodych ludzi na tle krajów UE - jest Polska. Dotyczy to deklaracji katolickiej i chodzenia do kościoła. Rozmawiali o tym goście Młodej Audycji Politycznej - Michał Sawicki (Klub Młodych Kukiz’15), Michał Jurek (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO), Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Daniel Jensen (Młodzi Nowocześni N) i Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina).

Zdaniem Jana Strzeżka, młodzi ludzie „doskonale zdają sobie sprawę jak istotną rolę odegrał Kościół w kształtowaniu naszej tożsamości narodowej”. - Oczywistym jest, że - wiedząc to -  nasi rodzice prowadzali nas do kościoła. Kościół katolicki reprezentuje bowiem bardzo dużo pozytywnych wartości i cieszy mnie to, że młodzi Polacy są najlepiej obyci w świecie z istotnymi, uniwersalnymi wartościami – stwierdził gość.

W opinii Michała Jurka, część osób o prawicowych poglądach „kwestie, które postulują obecni hierarchowie - o humanizm i pomoc uchodźcom - odrzuca w imię politycznych gierek i zysków”. - Chciałbym żeby młodzi ludzie, którzy deklarują się jako wierzący i wyznający nauki Kościoła katolickiego, przyjmowali te nauki wprost, a nie wybiórczo – zaapelował.

Jak zaznaczył Daniel Jensen, „faktycznych katolików, którzy przyjmują Eucharystię - która jest centrum życia katolickiego - jest 41 proc.”. - Tę statystykę można też zaobserwować na lekcjach religii. Mniej więcej połowa osób, która jest w klasie, uczęszcza na lekcje religii – oznajmił. - W szkołach powinno się uczyć o naukach, a religia nie jest nauką jako taką. Lekcje religii katolickiej powinny odbywać się w salkach przyparafialnych – podkreślił.

Także w opinii Michała Sawickiego, „dużo lepiej by było, gdyby religia była nauczana w parafiach”. – Dzięki temu młodzi ludzie nie traktowaliby religii jako kolejnego elementu szkoły, czegoś nielubianego i problematycznego. W parafiach byłoby dużo łatwiej weryfikować, którzy młodzi ludzie naprawdę czują się wierzącymi i chcą przystąpić np. do sakramentu bierzmowania – wyjaśnił.

Na inny aspekt zwrócił uwagę Patryk Palczewski. - Ważna jest jakość katechezy. Nie powinno wypychać się nauczania wiary z przestrzeni szkół publicznych, ale trzeba się zastanowić nad jakością tego nauczania – podsumował.

Autorem opracowania na podstawie badań przeprowadzonych w 22 krajach Europy jest Stephen Bullivant, prof. teologii i socjologii St. Mary’s University in Twickenham i dyrektor  Centrum Religijno-Społecznego im. Benedykta XVI.

W audycji mowa była także m.in. o Konstytucji dla nauki.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jan Białostocki.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Więcej z cyklu Młoda audycja polityczna 

Data emisji: 25.03.18

Godzina emisji: 10:06