Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 06.04.2018

Manifestacje na granicy Strefy Gazy i Izrael. Siedmiu Palestyńczyków zabitych

Siedem osób zabitych i niemal 300 rannych - taki jest najnowszy bilans palestyńskich protestów przy granicy Strefy Gazy i Izraela. Podobnie jak w ubiegłym tygodniu, izraelskie wojsko otworzyło ogień do demonstrujących Palestyńczyków. Tym samym liczba ofiar trwającego od tygodnia protestu wzrosła do 29 osób. O protestach Palestyńczyków w Strefie Gazy mówił w audycji Świat w Powiększeniu Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

W piątek Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCR) wezwał Izrael, aby ich  wojsko nie używało nadmiernej siły przeciwko palestyńskim demonstrantom. Według rzeczniczki tego UNHCR Elizabeth Throssell broń palna powinna być używana tylko w ostateczności, a jej nieuzasadnione wykorzystanie może mieć charakter umyślnego zabijania ludności cywilnej.

Jak podkreślał Michał Wojnarowicz, obecne manifestacje wiążą się z rocznicą utworzenia Izraela, których kulminacja ma nastąpić w maju. - Izrael zapewnia, że jego priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa i generalnie nie ma problemu ze stosowaniem konkretnych działań wobec Palestyńczyków. To się nie opłaca Izraelowi, ponieważ tłumienie protestów generuje zaangażowanie społeczności międzynarodowej i zmusza do wyjaśnień. Na potrzeby polityki wewnętrznej działania wojska mają niewielkie przełożenie, ponieważ Izraelczycy są do tego przyzwyczajeni. Izrael uważa, że jeśli nie zareaguje stanowczo, to może to skutkować jeszcze większymi napięciami – mówił ekspert.

14 maja 1948 roku w Tel Awiwie proklamowano niepodległość Izraela. Zgodnie z deklaracją niepodległości na części terytorium brytyjskiego mandatu Palestyny powstało państwo żydowskie. 15 maja wybuchła pierwsza wojna arabska, nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość, a przez Arabów „katastrofą” (an-Nakba). Terminem tym określają wysiedlenia i ucieczki setek tysięcy ludzi przed walkami. Los tych wysiedlonych i ich potomków, których jest obecnie kilka milionów, jest jedną z kluczowych kwestii w konflikcie arabsko-izraelskim.

Pogrążona w biedzie Strefa Gazy od dekady jest objęta izraelską blokadą. Od lat prawie nieustannie zamknięta pozostaje granica między palestyńską enklawą a Egiptem. Pomiędzy Izraelem a Hamasem trwa kruche zawieszenie broni od końca wojny w lecie 2014 roku.

W audycji o zbliżających się wyborach na Węgrzech mówił korespondent Polskiego Radia Piotr Pogorzelski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Bąk.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Data emisji: 06.04.2018

Godzina emisji: 19:47