Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Henryk Walczak 04.12.2012

Dzieci już w gimnazjum sięgają po alkohol

Nowa szkoła, nowe towarzystwo i alkohol - dzięki któremu, jak im się wydaje, łatwiej wejść w nieznane otoczenie. Dzieci sięgają po napoje wysokoprocentowe nie tylko dlatego, że zakazany owoc bardziej smakuje.
Małgorzata Ohme, psycholog SWPSMałgorzata Ohme, psycholog SWPS Marlena Borawska/PR
Posłuchaj
  • Dzieci piją już w gimnazjum

Dla młodzieży alkohol jest często symbolem dorosłości, dlatego po niego sięgają najchętniej. Kampania "Pozory mylą, dowód nie" jest kierowana głównie do sprzedawców, ale również do osób dorosłych, by wytłumaczyć im w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o alkoholu.

Rozpoczął się nowy rok szkolny, dzieci, szczególnie te, które idą do nowej szkoły starają się znaleźć nowych przyjaciół. Jednym ze sposobów na odnalezienie się w grupie jest próba zaimpnowania. Dzieci próbując pokazać, że są dorośli i dlatego sięgają po alkohol.

- Mówi się, że gimnazjum to miejsce najgorszego zła. Myślę, że jest to miejsce najtrudniejszych momentów, które się dzieją w rozwoju młodzieży, bo nawet psychologowie dzielą dojrzewanie na wczesne, czyli biologiczne i późniejsze, czyli bardziej psychologiczne. To pierwsze jest momentem, który właśnie się dzieje w okresie gimnazjum - i jest chwilą najintensywniejszych zmian - czyli tego, co się dzieje na poziomie hormonów, ciała, pytań stawianych sobie przez nastolatków. Jest to dla nich trudny moment - mówiła Małgorzata Ohme w rozmowie z Ewą Worobiec w Polskim Radiu 24.