Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 05.06.2013

Start-up młodych naukowców

Zwykle młodzi ludzie późno zaczynają zastanawiać się nad swoją przyszłością. Kończą się studia i dopiero wówczas zadają sobie pytanie: co dalej? Branża IT wydaje się pod tym względem wyjątkowa.
Start-up młodych naukowcówflickr.com/Victor1558
Posłuchaj
  • Krzysztof Karolczak i Tomasz Kaczmarczyk o pierwszych krokach w biznesie

Określenie start-up oznacza zwykle nowo powstałe strony oparte na technologii WEB 2.0, najczęściej tworzonych w ramach młodych przedsiębiorstw działających w Internecie. Start-upy mogą powstać w dowolnej branży, ale najczęściej powiązane są z nowymi technologiami. Charakteryzują je: niskie koszty rozpoczęcia działalności, wyższe ryzyko, potencjalnie wyższy zwrot z inwestycji.

- Jeśli chcemy poświęcić całe życie jednej rzeczy, to trzeba to kochać. Nie można przetrwać jako młody, samodzielny przedsiębiorca, gdy robi coś, czego nie lubi. Jeśli chce się spędzać w pracy kilkanaście godzin dziennie trzeba to po prostu kochać. To musi być pasja wypływająca z głębi serca, żeby miłość do pracy i firmy była stała, a wtedy będzie to miłość wdzięczna – mówił w PR24 Krzysztof Karolczak z GE Foundation.

Start młodym naukowcom w świecie branży IT może ułatwić stypendium przyznawane przez filantropijną organizację GE Foundation. Nadrzędnym celem fundacji jest inwestowanie w inicjatywy, które polepszają możliwości edukacyjne oraz wzmacniają organizacje społeczne wewnątrz GE na całym świecie. Przeprowadzane programy mają na celu poprawę osiągnięć studentów, wspieranie rozwoju nauczycieli oraz zwiększanie możliwości szkół i uniwersytetów.

- Miałem parcie, żeby zbudować coś samemu, jakąś firmę, która być może będzie w stanie zmienić coś na świecie. Stypendium GE pojawiło się na drugim roku studiów. Fundacja oferuje nie tylko jakąś gratyfikację finansową, ale też zaprasza stypendystów z czterech różnych państw z Polski, Czech, Węgier i Rumunii na kilka dni, celem szkoleń połączonych z prezentacjami światowych przedsiębiorców i menedżerów GE - mówił o swoich wrażeniach w PR24 Tomasz Kaczmarczyk, stypendysta GE Foundation.

Stypendium obejmuje obecnie tylko państwowe uczelnie, ale incydentalnie zdarzały się również wyższe szkoły prywatne. Uzyskanie gratyfikacji nie należy do najprostszych. Kandydat do stypendium musi przedstawić swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz zbudować CV, co studentów na wcześniejszych latach studiów często przerasta.

PR24

tagi: