Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 26.06.2013

Leczenie niepłodności po Polsku

Prawie 2,5 miliona Polaków bezskutecznie stara się o dziecko. Niepłodność wpisuje się w poczet chorób cywilizacyjnych i skutecznie obniża przyrost naturalny. Problem jest poważny i nie dotyczy jedynie państw rozwijających się.
Leczenie niepłodności po Polsku flickr.com/Trevor Bair
Posłuchaj
  • 26.06 Maciej Nowicki o problemie bezpłodności

Problemom w leczeniu niepłodności poświęcone było seminarium edukacyjne „Innowacje w leczeniu niepłodności – ocena dostępności w Polsce”. Cel nadrzędny spotkania stanowiło ukazanie występujących w Polsce ograniczeń dostępu do innowacyjnych metod wykorzystywanych w leczeniu niepłodności. Uczestnicy dyskutowali także nad możliwościami poprawy dostępności do trudnodostępnych technologii medycznych w systemie ochrony zdrowia.

- Na seminarium znaleźli się eksperci, którzy jednym głosem potwierdzili, że rządowy program leczenia niepłodności to dobry krok. Jednak jak ma to miejsce zawsze w przypadku nowych projektów pojawiają się niejasności, które należy wyjaśniać. W Ministerstwie Zdrowia wyjaśniano te niejasności i wszyscy są zadowoleni, że idzie to w dobrym kierunku - doktor Maciej Nowicki, lekarz i prezes Fundacji Watch Health Care.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność to niemożność zajścia w ciążę w okresie 12 miesięcy regularnego współżycia. Według danych Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, w naszym kraju co siódma para ma problemy z zajściem w ciążę, choć istnieją również sondaże mówiące o co piątej parze. Wedle zapewnień wiceministra zdrowia Igora Radziewicz-Winnickiego w najbliższym czasie zostaną podpisane umowy z klinikami, gdzie zabieg in vitro będzie refundowany.

- Dzieci z in vitro wcale nie są słabsze. Jedynie te, które przyszły by na świat w wyniku ciąży mnogiej, ale dotyczy to także zapłodnienia naturalnego. Wtedy właśnie może dojść do przedwczesnego porodu i wtedy mogą być one słabsze – podsumował Gość PR24.

PR24

tagi: