Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 06.11.2013

Gender po polsku. Jesteśmy tolerancyjni?

Słowo gender nie jest nowym pojęciem i coraz częściej pojawia się zarówno w publicznych, jak i prywatnych rozmowach. Niewiele osób wie jednak co tak naprawdę kryje się pod tym terminem.
Gender po polsku. Jesteśmy tolerancyjni?flickr/*jocam*
Posłuchaj
  • 06.11.13 Grażyna Latos, Agnieszka Wróbel i Zbigniew Lazar o studiach genderowych

Zdaniem specjalistów powinniśmy rozumieć go jako płeć kulturową lub społeczną w odróżnieniu od płci biologicznej. Światowa Organizacja Zdrowia określa natomiast gender jako „stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet i mężczyzn”

- Pojęcie gender wzięło się w języku angielskim z tego, że są tam dwa słowa na określenie płci. Jednym z nich jest sex, które niefortunnie oznacza także miłość fizyczną. Wiąże się z tym znana anegdotka o imigrantach, przybywających do krajów anglosaskich w latach 80. i 90., którzy widząc słowo sex w formularzach, nie wiedzieli co tak naprawdę wpisywać i pisali np. „czasami”. Powodowało to mnóstwo humorystycznych sytuacji. Natomiast słowo gender w języku polskim można tłumaczyć jako rodzaj - nie w sensie fizycznym, ale społecznym czy kulturowym - Niestety, to słowo zostało „przetransportowane” do naszego języka niejako na skróty, bez wyjaśnienia – stwierdził Zbigniew Lazar, ekspert ds. komunikacji i PR.

W Warszawie można podyplomowo studiować to zagadnienie. Podyplomowe Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki dostarczają m.in.  interdyscyplinarnej wiedzy w zakresie społeczno-kulturowej tożsamości płci oraz przełamują stereotypy kobiecości i męskości.

Grażyna

Grażyna Latos i Agnieszka Wróbel, foto: PR24/PJ

- Zarówno na studia jak i na inicjatywy przez nas organizowane przychodzą osoby w różnym wieku i o różnych perspektywach i doświadczeniach życiowych oraz zawodowych, które po prostu są zainteresowane genderem albo myślą w genderowy, czyli równościowy sposób  - podkreśliła Grażyna Latos z Podyplomowego Gender Studies im. Marii Konopnickiej  i Marii Dulębianki.

Na zajęciach pojawia się coraz więcej panów. Te studia  z pewnością poszerzają horyzonty myślowe.

- Chcemy zaprosić wszystkich, gdyż panują u nas bardzo przyjazne relacje międzyludzkie oraz atmosfera swobody myśli i wolności światopoglądowej. Cieszy nas, że trafiają do nas ludzie z polecenia naszych absolwentów  - stwierdziła Agnieszka Wróbel z Podyplomowego Gender Studies im. Marii Konopnickiej  i Marii Dulębianki.

PR24/Anna Krzesińska

tagi: