Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
migrator migrator 16.02.2010

Jerzy Milian i Bob Blank

Nowojorskie disco sprzed ćwierćwiecza i zagubione perły polskiego jazzu - dwie archiwalne kompilacje omawia Bartek Chaciński.

Jerzy Milian - "Ashkhabad Girl 1967 - 1972", OBUH 2010
Reedycja archiwalnych nagrań studyjnych zespołu jazzowego Jerzego Miliana z lat 1967-1972 powstałego po rozpadzie legendarnego Sekstetu Krzysztofa Komedy. Aż do 2003 roku pozostawały one zupełnie nieznaną perłą pogranicza polskiego jazzu. Wydane po raz pierwszy na obuszym winylu, szybko stały się kolekcjonerskim rarytasem. Tym razem kompilacja trafi do szerszej publiczności ukazując się na kompakcie w gustownym, podwójnie rozkładanym digipacku. Album zawiera jazz beatowe kawałki z wpływami muzyki latynoskiej i wiszącej w powietrzu psychodelii.


''
Bob Blank - "The Blank Generation (The Blank Tapes NYC 1975 - 1985)", Strut 2010
Pierwsza retrospektywna płyta ukazująca twórczość wpływowego producenta Boba Blanka, kształtującego brzmienie nowojorskiej awangardy przełomu lat 70. i 80. Przez jego studio Blank Tapes przewinęli się zarówno ikona sceny no wave Lydia Lunch jak i inspirująca się latynoską muzyką grupa Kid Creole and the Coconuts. Blank Tapes zasłynęło jednak przede wszystkim z nagrań klasyków muzyki disco z Musique, Inner Life, Instant Funk and Salsoul Orchestra na czele. Kompilacja ukazuje różnorodność i ówczesne trendy panujące na scenach klubów Wielkiego Jabłka.



Przebój Fondy Rae "Over like a fat rat" z 1982, wyprodukowany w studiu Boba Blanka, którego znajomość uratowała recenzenta pisma The Wire.



Audio- recenzje pochodzą z audycji Program Alternatywny prowadzonej w każdą środę i czwartek między 19.00 a 21.00 na antenie Programu Trzeciego przez Jacka Hawryluka i Bartka Chacińskiego.