Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Bartłomiej Makowski 17.11.2021

Ekshumowano grób Edwarda Rydza-Śmigłego. IPN sprawdzi, czy to on spoczywa na Powązkach

Wydobycie trumny ze szczątkami miało miejsce 15 listopada 2021 na Cmentarzu Powązkowskim. Celem działań Instytutu Pamięci Narodowej jest ostateczne rozwianie wątpliwości dotyczących tego, czy pochowano w niej ciało marszałka. 

"Prace ekshumacyjne zostały przeprowadzone w związku z inicjatywą skierowaną do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej przez Instytut Historyczny NN im. Andrzeja Ostroja Owsianego oraz szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka" - informuje IPN. 

Prace przeprowadzono na terenie Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie, w kwaterze 139, gdzie w 1941 roku miał zostać pochowany Marszałek Edward Śmigły-Rydz.

"W wyniku działań na głębokości ok. 2,5 metra ujawniono murowaną kryptę grobową, a w niej ocynkowaną trumnę, w której znajdowały się szczątki mężczyzny. W okolicach klatki piersiowej spoczywał ryngraf z orłem i wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Zachowały się także liczne elementy odzieży" czytamy w komunikacie.

Szczątki zostaną poddane oględzinom antropologicznym oraz badaniom genetycznym, celem ostatecznego potwierdzenia tożsamości.

Trumna, w której prawdopodobnie spoczywają szczątki Edwarda Rydza-Śmigłego. Fot.: IPN Trumna, w której prawdopodobnie spoczywają szczątki Edwarda Rydza-Śmigłego. Fot.: IPN

Tajemnica śmierci Rydza-Śmigłego 

Edward Rydz-Śmigły, który 17 września 1939 roku przekroczył granicę polsko-rumuńską początek wojny spędził w internowaniu. Udało mu się zbiec Rumunom, przedostał się na Węgry, skąd udał się do okupowanego kraju, gdzie miał zamiar tworzyć sanacyjną organizację podziemną. Plany pokrzyżowała mu choroba serca, która dawała o sobie znać już podczas internowania. 

Pod koniec listopada 1941 roku stan zdrowia marszałka pogorszył się. Były Wódz Naczelny cierpiał z powodu wysokiej gorączki. Lekarze postawili dwie diagnozy: chorobę niedokrwienną serca i nadkwasotę żołądka. Rydz-Śmigły zmarł 2 grudnia. Pogrzeb odbył się 6 grudnia. Marszałka pochowano pod konspiracyjnym nazwiskiem Artur Zawisza.  

Rydz 1200 NAC.png
Ostatnia odyseja marszałka. Jak Rydz-Śmigły wracał do okupowanego kraju

Okoliczności śmierci Śmigłego-Rydza oraz miejsce jego pochówku owiane były przez lata tajemnicą i wątpliwościami. Zdaniem historyka Dariusza Baliszewskiego, grudniowy pogrzeb marszałka był mistyfikacją, a były Wódz Naczelny był jeszcze przez pół roku przetrzymywany przez Armię Krajową. Inna tajemnicza hipoteza dotyczca grobu Marszałka mówi o rzekomej ekshumacji w latach 60-tych XX w. szczątków na zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych Mieczysława Moczara.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk prezentuje zdjęcie ryngrafu odnalezionego w trumnie. Fot.: IPN Prof. Krzysztof Szwagrzyk prezentuje zdjęcie ryngrafu odnalezionego w trumnie. Fot.: IPN

IPN/bm