Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Tomasz Horsztyński 10.06.2022

Na zachodzie Walii odkryto rzymską drogę. Rzymianie zaszli dalej, niż sądzono

W najdalej wysuniętym na zachód walijskim hrabstwie Pembrokeshire archeolodzy odkryli drogę z czasów starożytnych. Okazuje się, że Rzymianie w podboju Brytanii doszli dużo dalej, niż dotychczas zakładano.

Dr Mark Merrony, specjalista czasów rzymskich i wykładowca na uniwersytecie w Oksfordzie, który sam pochodzi z hrabstwa Pembrokeshire, w rozmowie z "The Guardian" stwierdził:

- To odkrycie udowadnia, że Rzymianie weszli dużo głębiej w Pembrokeshire. Do tej pory istniało przeświadczenie, że Rzymianie nie zaszli daleko w Walii, ale okazuje się, że zajęli ją całą.

Pierwsze hipotezy, które mówiły o istnieniu rzymskiej drogi w tej części hrabstwa pojawiły się już pod koniec XVII wieku. Ich autorem był antykwariusz i kustosz oksfordzkiego muzeum Edward Lhwyd, który odwiedził Walię w 1698 roku. 

Te spostrzeżenia sprzed kilku wieków zainspirowały dr Merrony'ego do rozpoczęcia w hrabstwie Pembrokeshire własnych poszukiwań. Innym bodźcem, który wpłynął na podjęcie przez niego tej decyzji, było istnienie w tych okolicach dawnej kopalni srebra. Okazało się, że odkryta droga przechodzi tuż obok niej. 

- Jednym z powodów, dla których znajduje się tu droga, jest miejscowa kopalnia srebra, która nigdy nie została przebadana przez archeologów. Skoro kopalnia istnieje, to Rzymianie prawdopodobnie o niej wiedzieli i ją eksploatowali – powiedział Merrony dla "The Guardian".

Ekipie dr Marka Merron'ego udało się odnaleźć fragmenty doskonale zachowanej drogi schowanej w torfie i dowody na istnienie dalszych jej odcinków. Odkopana droga ma pięć metrów szerokości i 11 km długości.

Podbój Brytanii

Rzymska ekspansja w Brytanii rozpoczęła się w I w. n.e., gdy cesarz Klaudiusz w 47 r. podbił południową i środkową Anglię. Cztery dekady później, za czasów Domicjana, Imperium podporządkowało sobie niemal całą wyspę. Najsłynniejszą "pamiątką" po obecności Rzymian na Wyspach jest wybudowany ok. 120 r. wał Hadriana, czyli ciągnący się na 80 km mur wzmocniony fortecami. Oddzielał on podbite i podporządkowane ziemie od plemion północnej Anglii i Dolnej Szkocji.

"The Guardian"/th