Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 02.01.2013

Po co płacić kartą?

Na początku lat 90. karta mogła uchodzić za symbol statusu. Dziś jest normalnym instrumentem płatniczym używanym przez prawie 5 milionów Polaków. Dlaczego warto z niej korzystać?

Konto w banku to zdecydowanie bezpieczniejsze miejsce do przechowywania pieniędzy niż portfel. Oczywiście, "plastikowy pieniądz" też można ukraść. Tyle, że w przypadku utraty karty, jej użytkownik ponosi wyłącznie koszt transakcji wykonanych przez złodzieja do momentu zgłoszenia kradzieży bankowi, a i to tylko do limitu 150 euro.

Posiadając kartę nie musisz cały czas nosić przy sobie większych sum pieniędzy, by mieć do nich natychmiastowy dostęp. To przydaje się w sytuacjach awaryjnych, np. wtedy, gdy musisz zapłacić za holowanie samochodu albo nieplanowany nocleg w hotelu.

Korzystając z karty masz dostęp do programów rabatowych i lojalnościowych - wiele banków emituje karty dające dodatkowe rabaty w wybranych sieciach handlowych albo stacjach benzynowych.

Płacąc kartą masz lepszy wgląd w strukturę swoich wydatków - przeglądając wyciąg dowiesz się, na co wydajesz najwięcej. To pierwszy krok to prowadzenia racjonalnego budżetu domowego.

Wreszcie, coraz mniej pracodawców decyduje się na wypłacanie pensji w gotówce. Przelew na konto jest dla nich dużo prostszą i tańszą metodą przekazania wynagrodzenia. Nie mając karty musisz wypłacać środki w kasie banku, a nie każdy oddział to umożliwia. Łatwiej znajdziesz bankomat, a jeszcze prościej sklep, który przyjmuje karty.

Michał Milewski