Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 02.01.2013

Rodzaje kont bankowych

Każdy bank ma w swojej ofercie kilka rodzajów kont. Czym się różnią? Dla kogo są przeznaczone?

Podstawowy i najpopularniejszy rodzaj konta to tzw. ROR czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Służy do wykonywania bieżących transakcji (płacenia za rachunki, przechowywania bieżących środków - pensji). Do takiego konta zwykle dołączona jest karta debetowa, za pomocą której możesz płacić w sklepach i wypłacać pieniądze w bankomatach.

Wbrew swojej nazwie, ROR słabo nadaje się do przechowywania oszczędności - zwykle jest nieoprocentowany. Chcesz co jakiś czas odkładać niezbyt duże sumy? Załóż konto oszczędnościowe. W przeciwieństwie do ROR jest ono oprocentowane (chociaż zazwyczaj nieco gorzej niż lokata), a więc lepiej chroni oszczędności przed inflacją.

Z drugiej strony, w przypadku kont oszczędnościowych możliwości prowadzenia bieżących transakcji są mocno ograniczone - np. poprzez wysoką prowizję za drugi i kolejny przelew w danym miesiącu albo brak możliwości wydania karty płatniczej do takiego rachunku. Bywa, że konto oszczędnościowe może być prowadzone w innej walucie niż złoty.

Większość banków ma w swojej ofercie kilka rodzajów RORów. Zwykle jest wśród nich konto "internetowe" lub "direct" (nie ma jednego, spójnego nazewnictwa) - bardzo tanie albo wręcz darmowe, z tanimi lub bezpłatnymi przelewami, ale przeznaczone przede wszystkim do obsługi przez internet. Wykonując na takim rachunku transakcje w oddziale lub przez telefon zapłacisz wysoką prowizję. Inne, bardziej tradycyjne RORy są zazwyczaj związane ze stałą, miesięczną opłatą (kilka, kilkanaście złotych), ale za to oferują tańszy dostęp do usług w oddziałach i przez telefon.

W niektórych bankach młodzież i seniorzy mogą liczyć na wyjątkowe warunki - są dla nich przeznaczone specjalne RORy o nieco lepszych parametrach (np. tańsze albo z bezpłatnym dodatkowym ubezpieczeniem).

Michał Milewski