Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 02.01.2013

Jak założyć konto bankowe?

Bankom zależy na zdobywaniu nowych klientów, więc procedury zakładania kont są dziś maksymalnie uproszczone. Wystarczy dowód osobisty i jeden podpis.

Czasy, w których do założenia konta w banku konieczne były dodatkowe zaświadczenia (np. o wysokości pensji) szczęśliwie dawno minęły. Dziś banki prześcigają się w ułatwianiu klientom tej procedury. W praktyce, wystarczy wylegitymować się dowodem osobistym i złożyć jeden podpis na umowie.

Często nie trzeba nawet udawać się do oddziału. Banki, zwłaszcza te zorientowane bardziej „internetowo” wysyłają umowę za pośrednictwem kuriera, prosto do domu klienta. Ten podpisuje dokument, który jest natychmiast odbierany i dostarczany do banku. Oczywiście wszystko bezpłatnie - przesyłkę organizuje i opłaca bank. W przypadku zawierania umowy w ten sposób warto poprosić wcześniej o przesłanie jej wzoru emailem. W trakcie wizyty kuriera raczej nie będzie czasu na dogłębną lekturę i wyjaśnianie wątpliwości.

W przypadku zakładania konta w oddziale będzie ono aktywne najpóźniej w ciągu kilku dni. Kartę płatniczą dostaniesz nieco później, pocztą. Jeśli bank korzysta z pomocy kuriera cały proces może przeciągnąć się o kolejnych kilka dni, ale raczej nie potrwa dłużej niż dwa tygodnie.

Niezależnie od sposobu, w jaki zakładasz konto, przed wybraniem konkretnego banku sprawdź dokładnie dostępne oferty. Zwróć uwagę na opłaty - zwłaszcza te za prowadzenie rachunku, za kartę płatniczą, za przelewy i za wypłaty z bankomatów.

Michał Milewski