Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 14.02.2013

Nie rozumiem, ale kocham

"Kobiety bez towarzystwa mężczyzn więdną, a mężczyźni bez kobiet głupieją" pisał Czechow. I choć trudno płciom przeciwnym się porozumieć, to - w myśl słów dramatopisarza - jesteśmy na siebie skazani.
Nie rozumiem, ale kochamGlow Images/East News

Politolog i pisarz Marek Kochan już na początku walentynkowego wydania audycji "Mężczyzna też człowiek" przypomniał myśl, o której już rozmawialiśmy, a jest stale aktualna. - Z jednej strony kobiety chciałyby mieć mężczyzn nowoczesnych, którzy po pracy dopieszczą, podadzą herbatę, a z drugiej ciągle chcą mężczyzn silnych, twardych, odnoszących sukces. Te oczekiwania są wewnętrznie sprzeczne, bo nie można jednocześnie poświęcić się opiece nad dziećmi, spędzać z nimi dużo czasu i odnieść spektakularny sukces zawodowy - podkreśla.

Psychoterapeuci są zgodni, że mężczyznom trudno jest jednocześnie stanowić oparcie i otwarcie rozmawiać o własnych problemach, gdyż reakcje kobiet sprzeczne są z tym, co mówią. - Wiele kobiet nie może dorosnąć do roli partnerskiej, wydaje im się, że mężczyzna jest niezbędny jako rodzaj oparcia - podkreśla psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Kiedy więc taki obrońca pozwoli sobie na chwilę słabości, zamiast wsparcia widzi łzy i przestrach w oczach partnerki.

Oczekiwania mężczyzn wobec kobiet wydają się bardziej uporządkowane. Czy tak jest w rzeczywistości? Posłuchaj całej audycji, w której wypowiadał się także psychoterapeuta Jacek Masłowski.

Prowadząca audycję Agnieszka Stępień zaprasza wszystkich słuchaczy do dzielenia się swoimi przemyśleniami. Pisać można na adres mezczyzna@polskieradio.pl.

"Mężczyzna też człowiek" na antenie Trójki w każdy czwartek o godzinie 16.35. Zapraszamy!

tagi: dzieci