Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 01.04.2014

Nowa ordynacja podatkowa zwiększy wpływy do budżetu?

Rada Ministrów przyjęła założenia do nowelizacji ordynacji podatkowej. Nieograniczone kontrole majątku podatników i nowe, wyższe grzywny - to pomysły rządu. Będziemy częściej sprawdzani i częściej karani.
Nowa ordynacja podatkowa zwiększy wpływy do budżetu?sxc.hu

Jak wygląda obecny stan prawny? - Prawo podatkowe możemy podzielić na dwie grupy: prawo materialne, które mówi, ile podatku należy zapłacić, i tu są określone stawki podatkowe i ulgi, oraz procedury kontroli i zbierania podatków, które są uregulowane w ordynacji podatkowej - tłumaczy Włodzimierz Gurba, zastępca dyrektora w Departamencie Polityki Podatkowej Ministerstwa Finansów. Trzy główne procedury to: czynności sprawdzające, kontrola podatkowa i postępowanie podatkowe (w ramach którego wymierza się konkretny wymiar podatku).

Jego zdaniem czeka nasz bardzo obszerna zmiana ordynacji podatkowej. - Cały pakiet zmian można podzielić na dwie grupy: zmiany upraszczające procedury podatkowe i wprowadzenie rozwiązań, które są potrzebne dziś dla podatników. To jest zdecydowana większość pakietu legislacyjnego. Na przykład: wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych, na mocy których podatnik będzie mógł ustanowić jednego pełnomocnika, który będzie widziany we wszystkim procedurach podatkowych, bez konieczności przedkładania do każdego urzędu oddzielnego dokumentu - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".

Czynności sprawdzające to najprostsza, ale też najczęściej stosowana procedura wstępnej weryfikacji. Odbywa się ona w siedzibie urzędu skarbowego. - Polega na tym, że urząd, mając wątpliwości co do poprawności złożonego zeznania, prosi podatnika o wyjaśnienia. Jest też kontrola podatkowa, która polega na wizycie u podatnika i dużo głębszym sprawdzeniu. Najbardziej formalną procedurą jest postępowanie podatkowe. Kończy się ono wydaniem decyzji wymierzającej podatek. Dziś sprawy związane z opodatkowaniem dochodów z nieujawnionych źródeł nie mogą znajdować się w zakresie czynności sprawdzających. To zmusza urzędy do korzystania z tych bardziej formalnych procedur - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.
Zdaniem Tomasza Piekielnika - doradcy podatkowego z Kancelarii Piekielnik i Partnerzy - na projekt zmian w ustawie trzeba spojrzeć z trochę większej perspektywy i zadać sobie pytania, w jakim kierunku  zmiany będą nas prowadzić. - Wprowadzenie regulacji, która urzędnikom da możliwości i prawo kontrolowania dokumentacji, kontrahentów, ale także sąsiadów podatnika, należy mocno skrytykować - dodaje.
Według niego ordynacja w aktualnym kształcie zawiera już bardzo wiele mechanizmów, które umożliwiają skuteczną kontrolę. Te mechanizamy są niekiedy nadużywane, z doświadczenia mogę powiedzieć, że wiele procedur, które się tam znajdują są nadużywane.

W dyskusji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: Krzysztof Kolany (Bankier.pl), Beata Szydło (posłanka PiS), Jacek Czarnecki (Stowarzyszenie Podatników w Polsce), Ireneusz Jabłoński (Centrum im. Adama Smitha).

Komentarze do audycji można dodawać na naszym profilu na Facebooku Trójka - Program 3 Polskiego Radia

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy!

(mp/mk)