Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Stanisław Brzeg-Wieluński 25.09.2020

Ekspert: potrzebne są działania osłonowe dla górników i plan zatrudnienia dla mieszkańców Śląska na przyszłość

Odchodzenie od górnictwa jest sprawą oczywistą. Niezbędne jest jednak porozumienie między pracownikami tej brany a rządem i to nie tylko dotyczące obecnych górników, ale także tych, którzy dopiero będą szukać zatrudnienia na Śląsku. Zatem i działania osłonowe i kierunki na przyszłość są równie ważne - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Arkadiusz Pączka z organizacji Pracodawcy RP. 

Dziś kolejna tura rozmów na temat przyszłości polskiego górnictwa między rządem a związkami górniczymi. Dotychczas udało się ustalić, że górnicy dołowi będą mieli gwarancję zatrudnienia w kopalniach do emerytury. Punktem spornym pozostaje ustalenie horyzontu działania kopalń i tego, do kiedy Polska  całkowicie zrezygnuje z energetyki węglowej.

- Myślę, że porozumienie między stronami jest biskie. Dochodzą do nas, jako partnerów społecznych sygnały, że rozmowy posuwają się do przodu. Pamiętajmy, że było bardzo dużo uwag, chociażby ze strony "Solidarności" do dokumentu o przyszłości polskiego górnictwa, przyjętego przez rząd - mówił Arkadiusz Pączka.

Pakiet osłony warunkiem wygaszania kopalni

Arkadiusz Pączka zaznaczył, że z punktu widzenia grupy zawodowej, jaką są górnicy i związków branżowych działających w tym sektorze gospodarki, najistotniejszy teraz jest pakiet osłonowy dla górników i gwarancje dotyczące zatrudnienia, przekwalifikowywania itp.

- Restrukturyzacja górnictwa, co już od dawna mówimy, jest spóźniona. Dlatego teraz zapewne będzie więcej kosztować (…). Oczywiście w tym wypadku nie można skupiać się tylko na kosztach, bo są też kwestie społeczne. Pamiętajmy, że są to miejsca pracy, że ta grupa zawodowa pracuje w bardzo trudnych warunkach, ma trudności w przebranżowieniu się w szybkim tempie. Ale właśnie po to zawiera się porozumienia społeczne, które będą zawierać działania osłonowe ale także część górników uzyska nowe zwody i uprawnienia – wyjaśniał Arkadiusz Pączka.

Czy trzeba będzie zmienić cały Górny Śląsk i Zagłębie  ?

Odniósł się również do sytuacji tych, którzy na Śląsku dopiero wejdą na rynek pracy. Branża górnicza była dla nich głównym rezerwuarem miejsc zatrudnienia. Powstaje zatem pytanie czy w perspektywie 2050-2060 r. uda się stworzyć tam takie nowe miejsca pracy, żeby w przyszłości ludzie na Śląsku mieli pracę.

- Z zasady skupiamy się na tych, którzy już pracę mają i mają mieć ją zapewnioną do emerytury. Ale trzeba pamiętać o tych, którzy pracują krótko w  górnictwie albo dopiero mogliby tam pójść do pracy. Wydaje się, że w stosunku do nich zmiany mogłyby być dokonane najszybciej. Mamy "Plan dla Śląska", klastry, które miałyby znaleźć nowe branże, ale jak to działa to dziś trudne pytanie. Bo nałożyła się jeszcze na to trudna sytuacja makroekonomiczna, związana z budżetem państwa - mówił Arkadiusz Pączka.

Za sukces uznał jednak nie tyle sytuację, w której w porozumieniu udałoby się zapisać gwarancje dla obecnych górników, ale przedstawić spójną wizję jak powinien funkcjonować rynek pracy na Śląsku za kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, już bez obecnych kopalni.


Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:40 Arkadiusz Pączka gościem "Rządów Pieniądza" ( B. Prośniewski PR24) Arkadiusz Pączka gościem "Rządów Pieniądza" ( B. Prośniewski PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/Błażej Prośniewski/sw 


 

Anna Grabowska, Błażej Prośniewski