Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Stanisław Brzeg-Wieluński 13.01.2021

Eksperci: ochrona zdrowia i wsparcie firm będą najważniejsze w tegorocznym budżecie, ale na zwiększanie deficytu zawsze będzie czas

W dyskusji o przyszłorocznym budżecie państwa tak samo ważna jest kwestia zdrowia jak i wsparcie gospodarki a obie są dziś nieprzewidywalne. Dlatego służba zdrowia, i wsparcie dla gospodarki będą determinowały tegoroczny budżet – mówili w audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej". 

- Jeszcze przed wakacjami na tarce antykryzysowe planowano wydać 100 mld zł, a dziś ta już kwota ta przekroczyła 172 mld zł – mówił Maciej Wośko, odnosząc się do dyskusji na temat potrzeby zwiększania deficytu budżetowego w związku z potrzebami gmin i przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19.

Zaznaczył, że choć dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć ile jeszcze będzie nas kosztowało pokonywanie skutków koronowirusa, to jednak niezbędne będzie zmniejszanie deficytu budżetowego. Takie założenia stawia sobie za cel cała Europa.

- Projekt jest taki, by przy dużym deficycie za ubiegły rok, szukać sposobów na obniżenie go w latach kolejnych. Aby w ciągu 3 lat wrócić do w miarę stabilnej sytuacji finansowej państw europejskich – przypomniał Maciej Wośko.

firma1200.jpg
Nowe ułatwienia i wsparcie dla biznesu dotkniętego obostrzeniami. Sejm uchwalił tarczę branżową

Dług trzeba będzie ograniczać

Agnieszka Durlik zgodziła się, że raczej będziemy szukać sposobów na zmniejszanie długu państwa niż dodatkowo zadłużać budżet bo "na to zawsze będzie czas". 

- Ważne jest też czy deficyt jest finansowany wewnętrznie czy zewnętrznie. Finansowanie zewnętrzne długu może być coraz droższe i to przełoży się na jeszcze większy deficyt. Podział między finansowanie służby zdrowia i gospodarki trzeba więc oprzeć o rzeczowe analizy – powiedziała Agnieszka Durlik.

Zauważyła, że w minionym roku przestaliśmy leczyć wiele chorób, co przełoży się na pogorszenie sytuacji zdrowotnej społeczeństwa w kolejnych latach, a to pociągnie za sobą dodatkowe koszty w ochronie zdrowia.


1200_firma_shutterstock.jpg
Pomoc z tarczy branżowej będzie przedłużona na pierwsze miesiące 2021 roku

Jaka pomoc dla górskich gmin "turystycznych" ?

Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali również o rządowej pomocy gminom górskim. Zdaniem Macieja Wośko lepszym rozwiązaniem byłoby wsparcie wszystkich samorządów, jeśli wskutek pandemii poniosły istotne straty, nie tylko tych górskich.

- Powinniśmy powoli zmieniać sposób o pomocy, jak może zaoferowani rząd. Ten rok będzie momentem przełożenia tzw. pomocy postojowej, bezpośredniego wsparcia finansowego, które przedsiębiorcy po prostu dostają na konto na programy wspierające inwestycje – mówił Maciej Wośko.

Podkreślił, że już na tym etapie dobrze przeznaczać środki na konkretne działania firm i samorządów. Uznał też, że obecny czas to zdecydowane nie jest moment na bunt przeciwko obostrzeniom sanitarnym, które zapowiadają górale bo jego zdaniem obostrzenia nie są wprowadzane przeciwko komuś tylko po to, żeby pomóc w walce z wirusem. Zaznaczył też, że pochodzi z Wybrzeża, dlatego stawia pytanie dlaczego podobna pomoc nie ma być udzielona gminom nadmorskim lub mazurskim.

- Potrzebne jest też doprecyzowanie pomocy gminom górskim, czy ma ona dotyczyć inwestycji gminnych, publicznych czy prywatnych przedsiębiorców, którzy chcieliby do swojego biznesu wrócić po pandemii. Np. obniżenie podatku od nieruchomości zmniejsza koszty, ale nie eliminuje transferów, które i tak przedsiębiorca musi wykonać, np. w związku z leasingiem urządzeń – analizowała Agnieszka Durlik.

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Anna Grabowska.


Posłuchaj
21:59 Agnieszka Durlik i Maciej Wośko gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Agnieszka Durlik i Maciej Wośko gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw