Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 26.11.2012

Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!

Rusza kampania ostrzegająca przed popularnymi "chwilówkami". Instytucje finansowe i chroniące konsumentów ostrzegają: pożyczając pieniądze na święta, można stracić dorobek całego życia.
Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszeszGlow Images/East News

Przemysław Kuk z NBP, jeden z organizatorów akcji, wyjaśnia, że kampania ma ostrzec przed pokusą uzyskana łatwych pieniędzy. Zwłaszcza w okresie przed świętami wiele firm oferuje szybkie pożyczki, ale są one wysoko oprocentowane, a zadłużający się nie jest chroniony w żaden sposób.

Akcja "Nie daj się nabrać. Sprawdź zanim podpiszesz!" promuje cztery zasady bezpiecznego pożyczania:

1. Sprawdź wiarygodność firmy. Listę podmiotów objętych nadzorem finansowym można znaleźć na stronie: www.knf.gov.pl lub na stronie internetowej kampanii: www.zanim-podpiszesz.pl, a także sprawdzić pod bezpłatnym numerem infolinii: 800 290 479.

2. Policz całkowity koszt pożyczki. Sprawdź, jaka jest całkowita kwota do zapłaty. Każdy podmiot udzielający pożyczki zobowiązany jest do poinformowania o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) oraz o całkowitej kwocie do zapłaty. Jeśli masz kłopoty z uzyskaniem takiej informacji, możesz samodzielnie policzyć koszt pożyczki za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie internetowej www.zanim-podpiszesz.pl.

3. Dokładnie przeczytaj umowę. Szczególnie zwróć uwagę na cztery elementy. Po pierwsze, czy oprocentowanie pożyczki nie jest znacznie wyższe niż inne oferty na rynku. Sprawdź też, czy firma wymaga wniesienia wysokiego zabezpieczenia, zanim pożyczka zostanie udzielona - brak terminowego spłacania pożyczki może się wiązać z utratą zabezpieczenia, którego wartość najczęściej znacznie przewyższa kwotę zadłużenia albo które może mieć dla nas wartość sentymentalną. Po trzecie trzeba uważać, czy zapisy umowy nie uprawniają firmy do wyznaczenia zabezpieczenia w przyszłości, wedle jej uznania . Warto też sprawdzić, czy pojawiają się dodatkowe opłaty zapisane w umowie, np. za rozpatrzenie wniosku, za wydanie decyzji, za wizyty przedstawiciela pożyczkodawcy w domu, ubezpieczenia, prowizje, itp.; jeśli tak, to policz, czy suma tych opłat nie podwyższa zbytnio kosztu pożyczki (być może firma w ogóle nie zamierza jej udzielić, a jedynie pobrać opłaty ponoszone przez klienta z góry!).

4. Nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz. Nie należy korzystać z usług finansowych, których się nie rozumie. Jeśli oferujący usługi nie chce lub nie potrafi wyjaśnić ich zasad, lepiej zrezygnować z takiej propozycji.

W ramach kampanii emitowane będą spoty telewizyjne i radiowe, rusza także strona internetowa www.zanim-podpiszesz.pl. Zainteresowani znajdą tam garść informacji przydatnych tym, którym potrzebny jest zastrzyk gotówki.

Oprócz NBP w akcji biorą udział Policja, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisja Nadzoru Finansowego, a także ministerstwa: finansów i sprawiedliwości.
Patronem akcji "Nie daj się nabrać. Sprawdź zanim podpiszesz" jest Polskie Radio.
IAR, NBP, ab