Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 21.10.2013

UOKiK ws. renty dożywotniej: brak regulacji stanowi zagrożenie dla seniorów

Trzeba lepiej chronić osoby starsze, które oddają mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią - apeluje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
UOKiK ws. renty dożywotniej: brak regulacji stanowi zagrożenie dla seniorówGlow Images/East News

Chodzi o tych seniorów, którzy podpisują umowę sprzedaży nieruchomości, w zamian dożywotnie świadczenia. Mieszkanie czy dom od razu staje się własnością firmy oferującej rentę, ale dotychczasowy właściciel zachowuje prawo korzystania z nieruchomości do końca życia.

Dziurawe prawo

Prezes UOKiKu Małgorzata Krasnodębska - Tomkiel podkreśla, że obowiązujące prawo ma luki, które mogą zaszkodzić osobom starszym. Chodzi między innymi o możliwy upadek firmy i związaną z tym utratę przez seniora miejsca zamieszkania.

Brak wiedzy

Agnieszka Jaczyńska z UOKiKu wskazuje na wyniki badań, które wykazały, że prawie połowa osób powyżej 50 roku życia nie rozumie pojęcia renta dożywotnia. Okazało się też, że takie rozwiązanie dla większości ankietowanych nie jest interesujące.

Umowy budzą zastrzeżenia

UOKiK zbadał 37 wzorców umów o rentę dożywotnią, z czego zakwestionowano 17 wzorców, stosowanych przez 5 przedsiębiorców. Zastrzeżenia dotyczyły między innymi wymagania zgody firmy oferującej rentę na zamieszkanie w lokalu członków najbliższej rodziny osoby zbywającej nieruchomość. Wątpliwości wzbudziło też nakładanie na konsumentów uciążliwych obowiązków, takich jak obciążanie ich kosztami poważnych napraw mieszkania lub domu. Poza tym jedna za spółek nakazywała informowanie jej o zebraniach wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, o czym jako właściciel nieruchomości sama powinna wiedzieć.
Obecnie trwają prace nad uregulowaniem przepisów dotyczących renty dożywotniej oraz odwróconej hipoteki. W tym drugim przypadku momentem przekazania własności nieruchomości jest śmierć dotychczasowego właściciela.
abo