Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 05.06.2007

Nowy grób w Sakkara

Holenderska misja z Uniwersytetu w Lejdzie odkryła grób, pochodzący z okresu panowania faraona Echnatona.


Holenderska misja archeologiczna z Uniwersytetu w Lejdzie odkryła grób, pochodzący z okresu panowania faraona Echnatona z XIX dynastii, czyli sprzed około 3400 lat (tzw. okres Nowego Państwa). Grobowiec należał do Meri Neeta, najwyższego kapłana boga Atona, którego kult wprowadził Echnaton.

Okres panowania tego faraona jest niezwykle intrygujący. Władca Egiptu wprowadził szereg zmian, spośród których najważniejsza była właśnie zmiana politeistycznej dotąd religii na kult jednego boga-Słońca. Na jego cześć zmienił swoje imię z Amenchotepa IV właśnie na Echnatona i przeniósł stolicę kraju do nowowybudowanego Achetaton (Horyzont Atona - dzisiejsze Tell el-Amarna). Bardzo charakterystyczna stała się za jego panowania sztuka, a zwłaszcza przedstawienia samego władcy. Najsłynniejszym dziełem z okresu amarneńskiego, jak nazywają czas rządów tego faraona naukowcy, jest jednak rzeźbiarski portret jego pięknej żony, Neferetiti.

Uczestnicy holenderskiej misji archeologicznej znaleźli w Sakkara komorę grobową, ale, niestety, nie znaleźli wewnątrz mumii Meri Neeta. W grobowcu znaleziono jednak urny kanopskie z wygrawerowanymi imionami czterech synów boga Horusa, a także kamienną płytę z wizerunkiem przedstawiającym kobietę z bukietem kwiatów. Innym znaleziskiem był kartusz faraona Snoserta III, który świadczy o tym, że miejsce to wykorzystywano później ponownie.

Badania nekropoli w Sakkara trwają od ponad wieku. Najsłynniejszym obiektem, który tam się znajduje, jest, oczywiście, słynna piramida schodkowa faraona Dżosera z III dynastii.

Eugeniusz Wiśniewski

Źródło: Egypt State Information Service