Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 18.01.2011

Rośliny przeżywają w próżni

Są pierwsi roślinni kandydaci do podróży w kosmos: to rzodkiewka, sałata i pszenica. Bez uszczerbku wytrzymają w próżni nawet 30 minut.
Rośliny przeżywają w próżni

Robią to zdecydowanie dłużej niż człowiek - rzodkiewka, sałata i pszenica wytrzymują bez szkody 30 minut w warunkach całkowitej próżni i przy ciśnieniu wynoszącym 1,5 proc. normalnego.

Takie są wyniki badań dr Raymonda Wheelera z NASA. Wheeler, pracujący w należącym do NASA Kennedy Space Center na Florydzie, prowadzi od kilku lat badania dotyczące przeżywalności bakterii i roślin w warunkach ekstremalnych, zbliżonych do występujących w kosmosie.

W tym ostatnim sadzonki sałaty, pszenicy i rzodkiewki hodowane były przez 20 dni w komorze, w której występowały normalne warunki atmosferyczne tj. temperatura około 20 st. C i standardowe ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza - 1013 hPa. Po 21 dniach część roślin przeniesiono do innej komory, z której na 30 minut wypompowano powietrze, jednocześnie redukując ciśnienie do wartości około 1,5 proc. ciśnienia na poziomie morza. Po 30 minutach przywrócono warunki normalne. Porównanie roślin poddanych temu eksperymentowi z grupą kontrolną nie wykazało żadnych różnic, zarówno na wadze, jak i w dalszym tempie wzrostu. W trakcie eksperymentu zaobserwowano jedynie czasowe więdnięcie liści, co jak uważa Wheeler, spowodowane było wyparowaniem z nich wody. Dodaje on, że to odwodnienie, a nie próżnia, mogłoby rośliny całkowicie zniszczyć.

Co ciekawe, jedynie nieliczne inne formy życia, takie jak bakterie wykazują podobną "odporność i plastyczność" w niekorzystnych warunkach próżni. Ma on nadzieję, że badania te będą stanowić "punkt zwrotny w pracach mających na celu stworzenie roślin, które mogłyby być hodowane w warunkach długotrwałych lotów kosmicznych i - być może na stacjach pozaziemskich".

(ew/pap)