Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 12.03.2012

Najstarsze kręgowce żyły na Antypodach

W Australii odkryto skamieniałości najstarszych zwierząt szkieletowych sprzed setek milionów lat.
SkamielinaSkamielinasxc.hu.

Zwierzęta o nazwie Coronacollina acula żyły 560-550 mln lat temu. Jest to okres geologiczny zwany ediakarem, kiedy Ziemię opanowały niezwykłe formy życia - organizmy wielokomórkowe o wielokrotnej symetrii ciała czy na przykład przypominające kształtem liść paproci.

Po nastaniu kambru i pojawieniu się zwierząt o podwójnej symetrii ciała, czyli takiej, jaka dominuje dzisiaj, organizmy ediakarańskie wyginęły.

Ediakar, którego nazwa pochodzi od wzgórz w Południowej Australii, trwał pomiędzy 630-542 mln lat temu. Kambr, wraz z którym nastąpiła eksplozja bioróżnorodności życia na Ziemi, trwał pomiędzy 542-488 mln lat temu. - Uważano, że aż do kambru zwierzęta miały wyłącznie miękkie ciała - wyjaśnia prof. Mary Droser z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside. To jej zespół dokonał najnowszego odkrycia w Australii. Opis wyników badań ukazał się na łamach najnowszego numeru pisma "Geology".

Coronacollina posiada częściowy szkielet. Jak podkreśla Droser, jest to najstarszy przypadek tej ważnej innowacji ewolucyjnej. Zwierzę miało kształt przypominający naparstek, a strukturę zbliżoną do gąbek. Nie potrafiło się poruszać. Mierzyło kilka centymetrów wielkości, jednak z jego ciała wyrastało dodatkowo kilka "szpikulców" o długości 20-40 cm. Nie wiadomo, w jaki sposób rozmnażało się.

- Często łączymy szkielety z drapieżnictwem, ponieważ są one pomocne przeciwko drapieżnikom. Jednak Coronacollina używała go jedynie dla podtrzymywania ciała. W ediakarze nie było bowiem drapieżników - podsumowuje badaczka.

(ew/pap)