Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 11.04.2012

NASA przedłuża aż dziewięć misji kosmicznych

Dłużej potrwają m.in. misje teleskopów Kepler, Spitzer oraz współorganizowana z ESA misja Planck. Dłużej "pożyje" także zasłużony Kosmiczny Teleskop Hubble’a.
ISSISSNASA

Przegląd działających misji kosmicznych został wykonany przez Wydział Astrofizyki NASA. Ocenie poddano m.in. stan techniczny instrumentów, znaczenie naukowe uzyskiwanych wyników, synergię z innymi projektami.

Misja Kepler, która poszukuje „drugiej Ziemi” i innych planet pozasłonecznych, będzie trwać dłużej – do roku 2016. Obserwatorium zostało wystrzelone w kosmos 2009 roku i początkowo zakładano jego pracę przez trzy i pól roku.

Kosmiczny Teleskop Spitzera został umieszczony na orbicie w 2003 roku. Jego domeną są obserwacje w podczerwieni. W 2009 roku wyczerpały się zapasy chłodziwa (tak jak planowano), ale nie zakończyło to eksploatacji instrumentu, który nadal prowadzi obserwacje (m.in. bada atmosfery planet pozasłonecznych). Zgodnie z życzeniami zespołu misji, teleskop otrzyma dwa dodatkowe lata pracy – do końca roku fiskalnego 2014, z zakończeniem operacji w roku 2015.

Z kolei Obserwatorium Rentgenowskie Chandra będzie działać jeszcze co najmniej do 2014 roku, nie wykluczając dalszej eksploatacji aż do 2016 roku. Pracujący w zakresie promieniowania gamma teleskop Fermi otrzymał rekomendację do dalszego finansowania misji do 2016 roku.

Najstarszym z przeanalizowanych projektów jest Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST), który działa już od 22 lat. Rekomendowane jest przedłużenie jego działania do 2016 roku z dotychczasowym poziomem finansowania.

NASA zdecydowała też o przedłużeniu o rok swojego udziału w europejskiej misji Planck. Obserwatorium to zostało wystrzelone w 2009 roku i bada mikrofalowe promieniowanie tła, będące pozostałością po Wielkim Wybuchu. Stany Zjednoczone będą też dłużej partycypować w japońskiej misji rentgenowskiej Suzaku (do marca 2015 roku).
Przedłużone zostaną także misje XMM-Newton do badań promieniowania rentgenowskiego – do marca 2015 roku, Fermi – do 2016 roku, Swift do wykrywania błysków gamma – do 2016 roku.

(ew/pap)