Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Jaremczak 02.07.2012

Wygrać z rakiem. Polsko-amerykańskie porozumienie

Podpisało je konsorcjum złożone z pięciu polskich uczelni oraz University of Texas MD Anderson Cancer Center.
Wygrać z rakiem. Polsko-amerykańskie porozumieniesxc.hu/public domain
Posłuchaj
  • Prof. Waldemar Priebe, polski onkolog z Houston

Amerykański ośrodek jest największym w USA i jednym z największych na świecie centrów zajmujących się leczeniem nowotworów i badań nad rakiem.

Polskie konsorcjum utworzyło pięć uczelni i instytutów: Centrum Onkologii w Warszawie, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, warszawski Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz Politechnika Śląska w Gliwicach.

Współautor idei, polski onkolog od lat pracujący w Houston, profesor Waldemar Priebe w rozmowie z Polskim Radiem podkreślił, że porozumienie będzie miało znaczenie dla konkretnych pacjentów, szczególnie w przypadku stwierdzenia specyficznych nowotworów. Wyjaśnił, że trudno wymagać od polskich lekarzy większego doświadczenia, jeśli przypadek rzadkiego nowotworu zdarza się w skali kraju na przykład dwa razy. W USA takich przypadków może być nawet kilkaset, dlatego - dodał - duże znaczenie będzie miała możliwość konsultacji w doświadczonych, amerykańskich ośrodkach. Jednocześnie pacjenci zyskają dostęp do najnowszych, eksperymentalnych metod leczenia.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Podczas uroczystości w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreślono, że choroby nowotworowe są prawdziwym wyzwaniem dla świata nauki. Czterdzieści jeden procent z nas będzie się musiało w swoim życiu z taką chorobą zmierzyć: co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta.

IAR, tj