Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 24.10.2012

Dentysta lekarzem od wszystkiego?

Właśnie tak może się stać już wkrótce. Badania Szkoły Dentystycznej University of California Los Angeles (UCLA) wskazują, że analiza śliny może pomóc w diagnozowaniu wielu chorób, w tym raka.
Dentysta lekarzem od wszystkiego?Glow Images/East News
Dentysta lekarzem od wszystkiego?
Właśnie tak może się stać już wkrótce. Badania Szkoły Dentystycznej University of California Los Angeles (UCLA) wskazują, że analiza śliny może pomóz w diagnozowaniu chorób, w tym raka.
Ale nowotwory to nie wszystko. W ślinie można znaleźć wskazówki na choroby autoimmunologiczne i cukrzycę. Trzeba tylko umieć odpowiedni sposób przeanalizować jej składniki.
Dr David Wong z UCLA od lat bada biologiczny skład śliny. Wskazał już kilka wyznaczników, które mogą pomóc w procesie diagnostyki. W najnowszej publikacji na łamach Journal of the American Dental Association wykazał, że ślina składa się z zestawu określonych cząsteczek. Można tam naleźć wszystko - proteiny, ale i nici DNA czy RNA. Odpowiednie dobrane narzędzia są w stanie wyciągnąć stamtąd sporo informacji. Właśnie nad nimi pracuje Wong.
Diagnostyka medyczna na podstawie śliny to ciągle młoda dziedzina. KWong i jego koledzy próbują sprawić, aby pobranie śliny mogło zastąpić próbki krwi czy innych płynów ustrojowych. Jeśli badania Wonga odniosą sukces, już wkrótce badania wstępne będą mogli wykonywać dentyści.
(ew/UCLA)

Ale nowotwory to nie wszystko. W ślinie można znaleźć wskazówki na choroby autoimmunologiczne i cukrzycę. Trzeba tylko umieć odpowiedni sposób przeanalizować jej składniki.

Dr David Wong z UCLA od lat bada biologiczny skład śliny. Wskazał już kilka znaczników, które mogą pomóc w procesie diagnostyki. W najnowszej publikacji na łamach Journal of the American Dental Association wykazał, że ślina składa się z zestawu określonych cząsteczek. Można tam naleźć wszystko - proteiny, ale i nici DNA czy RNA. Odpowiednie dobrane narzędzia są w stanie wyciągnąć stamtąd sporo informacji. Właśnie nad nimi pracuje Wong.

Diagnostyka medyczna na podstawie śliny to ciągle młoda dziedzina. Wong i jego koledzy próbują sprawić, aby pobranie śliny mogło w przyszłości zastąpić próbki krwi czy innych płynów ustrojowych. Jeśli badania Wonga odniosą sukces, już wkrótce badania wstępne będą mogli wykonywać dentyści.

(ew/UCLA)