Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Karpa 24.03.2014

Windows XP bez wsparcia. Czy to groźne?

8 kwietnia firma Microsoft wyłączy wsparcie dla systemu Windows XP, który m.in. "napędza" większość europejskich bankomatów. Czy w związku z tym grozi nam informatyczny paraliż?
Windows XP bez wsparcia. Czy to groźne?Bongani/sxc.hu/cc
Posłuchaj
  • Windows XP bez wsparcia. Co dalej? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Czytaj także

Windows XP odpowiada za działanie wielu komputerów na świecie, korzysta z niego sporo firm oraz instytucji. - Komputery nie przestaną działać, natomiast przestaną być publikowane aktualizacje do tego systemu, przede wszystkim poprawki bezpieczeństwa. Nie będziemy mieć żadnej gwarancji, że jeśli zostanie znaleziona luka czy problem, to producent wyda poprawkę - przekonuje Przemysław Jaroszewski z CERT Polska. - Nie zalecałbym używania takiego komputera do bankowości elektronicznej czy do przekazywania tzw. wrażliwych danych - dodaje.

- Nie będzie żadnej awarii, wielkiej eksplozji czy Armagedonu. Jednak osoby, które używają tego systemu do zarabiania pieniędzy, powinny pomyśleć nad "przesiadką" - mówi Maciej Gajewski z magazynu "Chip".

A co z bezpieczeństwem naszych pieniędzy? - Większość bankomatów, działających w oparciu o Windows XP, korzysta ze specjalnej wersji tego systemu, przeznaczonej dla urządzeń innych niż zwykłe pecety. Ta wersja będzie dłużej wspierana przez Microsoft, ma być utrzymywana do 2016 roku - zaznacza Cezary Dyrcz, dyrektor ds. Wsparcia i Rozwoju w Euronet Polska.

- Mamy sporo czasu na działania migracyjne. Szacujemy, że do połowy przyszłego roku zakończymy rozpoczęte już prace, które pozwolą na upgrade'owanie wszystkich bankomatów do wyższej wersji, czyli Windows 7 - mówi z kolei Artur Żebrowski, dyrektor Biura IT PKO BP.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotował Mariusz Krzemiński.

(mk/mp)