Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wittenberg 16.08.2011

Słońce: największe wybuchy od czterech lat

Plamy dużo większe niż Ziemia można zaobserwować po wschodniej stronie tarczy Słońca. Wybuchy wyrzucają w przestrzeń kosmiczną miliony cząsteczek.
Słońce, fot. NASASłońce, fot. NASAźr. Wikipedia

Po kilku dniach względnego spokoju, na Słońcu pojawiły się duże grupy plam słonecznych - informuje serwis SpaceWeather.com. Przy wschodnim brzegu tarczy znajduje się teraz grupa składająca się z czterech dużych centrów, które otoczone są jasnymi pochodniami i kilkoma mniejszymi plamkami.

Materia wyrzucana z plam nie leci w kierunku Ziemi – ponieważ znajduje się z boku tarczy słonecznej, cząsteczki kierują się w przestrzeń. Naukowcy ostrzegają jednak, że ta sytuacja może się zmienić. Obrót Słońca spowoduje, że plamy znajdą się bliżej środka tarczy, a przez to ewentualne wybuchy mogą kierować naładowane cząstki prosto w Ziemię.

Plamy słoneczne to miejsca na powierzchni Słońca, które są o około 1000 stopni C chłodniejsze od otaczającej je materii. Powstają wtedy, gdy pole magnetyczne w pewnym obszarze zaburza ruch konwekcyjny materii i utrzymuje chłodniejszą plazmę na powierzchni, nie pozwalając jej opaść i ogrzać się ponownie.

PAP, wit