Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marcin Nowak 14.03.2016

Meldonium - jak pomaga sportowcom i czym grozi jego branie?

Lekarz klubowy Legii Warszawa oraz reprezentacji Polski U21 w piłce nożnej w Trzeciej Stronie Medalu tłumaczył, jak działa meldonium - środek, który w ostatnim czasie został wpisany na listę zakazanych substancji w sporcie.
Posłuchaj
  • Dr Maciej Tabiszewski o aferze dopingowej związanej z meldonium (TSM)
Czytaj także

Serwis specjalny
trójka mikrofony studio 1200.jpg
Trzecia Strona Medalu

W ostatnich dniach zawieszono za stosowanie meldonium ponad 10 rosyjskich sportowców w różnych dyscyplinach, w tym m.in. tenisistkę Marię Szarapową i panczenistę Pawła Kuliżnikowa. Specyfik ten na liście zakazanych substancji jest dopiero od 1 stycznia tego roku

Meldonium to środek, który poprawia ukrwienie mięśnia serca, ale też nie ma jednoznacznej wykładni, jak bardzo pomaga sportowcom.

- To lek, który został wynaleziony w latach 70-tych i podnosi wydajność organizmu, reakcję na stres, regenerację po wysiłku. Zmienia funkcjonowanie mięśnia i dostępność tlenu dla niego i to jak mięsień na ten tlen reaguje. Myślę, że to było głównie powodem dlaczego sportowcy go używali - tłumaczył dr Maciej Tabiszewski w rozmowie z radiową Trójką.

Środek ma też jednak skutki uboczne. - Są one związane z arytmią serca, z wahaniem ciśnienia, czy np. z reakcjami alergicznymi, jak np. wypryski na skórze - wyjaśnił lekarz klubowy wicemistrza Polski w Trzeciej Stronie Medalu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z dr Maciejem Tabiszewskim w radiowej Trójce.


man, PR3