Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 10.01.2014

Rynek pracy. Mniej ofert po świętach

Widać świąteczny przestój w napływie nowych ofert pracy. Tak wynika z danych Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Rynek pracy. Mniej ofert po świętachGlow Images/East News

Barometr Ofert Pracy, po kilkumiesięcznym wzroście w grudniu, nieznacznie spadł. Najprawdopodobniej jest to jedynie chwilowe. Przemawiają za tym sygnały dotyczące stopniowej poprawy sytuacji naszej gospodarki.

Gdzie szukać pracy?

Z badania wynika, że liderami rynku ofert pracy w Polsce w 2013 roku były województwa zachodniej Polski.
W grudniu ubiegłego roku 42% ofert skierowanych było do absolwentów kierunków społeczno-prawnych, w tym przede wszystkim szeroko pojętej ekonomii. Spadła liczba ogłoszeń o zatrudnieniu, w których pracodawca nie określił dokładnie profilu poszukiwanego pracownika.

Kto dostanie pracę?
Wśród kierunków kształcenia, które cieszyły się relatywnie większym zainteresowaniem pracodawców w 2013 roku, znalazły się nauki ścisłe i inżynieryjne.
W grudniu w stosunku do miesiąca poprzedniego liczba ofert pracy zmniejszyła się niemal dla wszystkich zawodów. Wśród tych wymagających wykształcenia w naukach społeczno-prawnych wyraźnie wzrosła natomiast liczba ofert pracy w administracji państwowej. Nieznaczny wzrost odnotowano w przypadku specjalistów w zakresie handlu elektronicznego.
Autorzy raportu podkreślają, że poprawa sytuacji gospodarczej okazała się dotychczas zbyt słaba, żeby pobudzić rynek pracy - wyraźnie zwiększyć zatrudnienie i zmniejszyć bezrobocie. Dodatkowo w ubiegłym roku stosunkowo szybko wzrastały płace realne, co przyczyniło się do mniejszej skłonności do zatrudniania.
abo