Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 21.02.2014

Tanieją działki budowlane, nawet o 20 proc.

Na rynku widać już wiosenne ożywienie – transakcji przybywa, a działki nadal są w bardzo atrakcyjnej cenie. Nietypowy luty sprzyja aktywności na rynku ziemi i jest bardzo dobry dla kupujących, bo ofert przybywa.
Tanieją działki budowlane, nawet o 20 proc. glowimages.com
Posłuchaj
  • Na rynku działek budowlanych już wiosna. Marcin Jańczuk ekspert Metrohause w Polskim Radiu 24 rozmawia z Justyną Golonko tym gdzie najtaniej można kupić ziemię

Grunt pod budowę domu można kupić obecnie nawet o 20 procent taniej niż w ubiegłym roku. - Ceny działek budowlanych spadły w większości województw. Wiele zależy jednak od tego, gdzie zamierzamy kupić działkę budowlaną. Jeżeli planujemy budować się w dużym mieście, to mimo wszystko ceny gruntów będą wysokie. O prawdziwych promocjach cenowych możemy mówić w mniejszych miejscowościach i na wsiach – tłumaczy Marcin Jańczuk ekspert Metrohause.
Gdzie spadły najbardziej?
Średnie ceny działek budowlanych spadły w Katowicach, Opolu, Białymstoku i Krakowie. Regiony Polski gdzie spadki cen są jednak najwyższe to ściana wschodnia kraju. W województwie podkarpackim, świętokrzyskim i podlaskim ceny gruntów pod budowę spadły nawet o 20 proc..
W kilku regionach kraju odnotowano nieznaczne wzrosty np. w Olsztynie, Bydgoszczy czy w Szczecinie. Jednak jak mówi Marcin Jańczuk zwyżki cen są tam nieduże, kilkuprocentowe i mogą wynikać z faktu, że na rynku pojawiły się nowe droższe działki.
Średnio za metr 100, 200 złotych?
Najtańsze działki są dziś w woj. lubuskim i na zachodzie kraju. W Gorzowie Wielkopolskim za metr kwadratowy zapłacimy zaledwie niecałe 100 złotych, w Opolu i Rzeszowie w granicach 100 złotych. Nieco drożej jest w Olsztynie, Szczecinie i Łodzi: 200 do 300 złotych.
Najdrożej jest w największych miastach takich jak Wrocław, Kraków czy Gdańsk - tam należy liczyć się ze średnią ceną na poziomie 350 nawet 500 złotych za metr kwadratowy. Ze wszystkich polskich miast oczywiście najdrożej jest w Warszawie – wylicza Marcin Jańczuk – tu za metr działki budowlanej trzeba zapłacić 700, a nawet 800 złotych. Chociaż w ofercie są także tańsze do 400 złotych za metr, jednak kupujący musi się liczyć z tym, że nie są one zlokalizowane w najbardziej atrakcyjnych rejonach dla budownictwa.
Ofert przybywa – sezon się rozkręca
Zazwyczaj o tej porze roku na rynku działek budowlanych mamy zastój – wysyp ofert pojawia się dopiero w drugiej połowie marca. - W tym roku nietypowo dzięki dodatnim temperaturom na rynku widać już w lutym wiosenne ożywianie – tłumaczy Jańczuk. Warto teraz właśnie monitorować rynek, bo rozpoczyna się okres, kiedy do sprzedaży zgłaszanych będzie coraz więcej nowych ofert sprzedaży i to one będą kształtować ceny na lokalnych rynkach w nadchodzących miesiącach. Ceny mogą przejść jeszcze lekką korektę, ale przede wszystkim dzięki rosnącej podaży dziś  znalezienie atrakcyjnej cenowo ziemi pod budowę domu nie powinno stanowić najmniejszego problemu.

Justyna Golonko, abo