Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 16.04.2014

Bezpłatne szkolenia dla firm: jak lepiej zarządzać pracownikami

Przedsiębiorcy cały czas mogą korzystać ze szkoleń finansowanych z funduszy unijnych. Za darmo mogą np. uzupełnić wiedzę z zakresu zarządzania pracownikami. A to przekłada się na wynik finansowy firmy, mówią eksperci.
Przedsiębiorcy cały czas mogą korzystać ze szkoleń finansowanych z funduszy unijnych.Przedsiębiorcy cały czas mogą korzystać ze szkoleń finansowanych z funduszy unijnych.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak małe i średnie firmy mogą korzystać z bezpłatnych szkoleń w ramach programu „Zarządzanie kompetencjami w MSP", wyjaśnia Anna Dziołak, koordynator Usługi szkoleniowo-doradczej z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Bożena Janowska, konsultant i trener w tym projekcie./Krzysztof Rzyman, PR24/
Czytaj także

Podnoszenie kwalifikacji pracowników po prostu firmie się opłaca, przekonuje Bożena Janowska, konsultant i trener. - To przekłada się na wynik finansowy. Jeśli pracownicy mają większe umiejętności to przynoszą większe zyski organizacji - mówiła na antenie Polskiego Radia 24.

Mali wyszkolą się za darmo

Przedsiębiorcy cały czas mogą korzystać ze szkoleń finansowanych ze środków europejskich. Z poprzedniej unijnej perspektywy finansowej, PARP realizuje jeszcze kilka projektów, wyjaśnia Anna Dziołak, koordynator usługi szkoleniowo-doradczej z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - Generalnie te projekty dotyczą zmiany myślenia, postaw - dodaje.

Duże firmy o konieczności podnoszenia kwalifikacji zatrudnionych osób już wiedzą. - Na podstawie badań można stwierdzić, że ok. 80 proc. takich przedsiębiorstw zarządza przez kompetencje. Ma odpowiednie systemy wewnętrzne - wylicza Anna Dziołak. Z małymi firmami jest gorzej. Tylko 25 proc. spośród nich przygotowało odpowiedni system.

- Małe i średnie firmy nie do końca są świadome korzyści jakie mogą uzyskać - przyznaje ekspert PARP.

Podnieś kompetencje za darmo

O podejściu drobnych przedsiębiorców może też świadczyć zainteresowanie szkoleniami. Spośród 300 miejsc w ramach programu „Zarządzanie kompetencjami w MSP" wolnych jest 2/3. Ale współtworząca ten projekt trener Bożena Janowska jest pewna, że chętni się znajdą.

- Czasy, kiedy o konkurencyjności przedsiębiorstwa stanowiła tylko cena produktu, czy usługi, już dawno i bezpowrotnie minęły. O jej przewagach stanowić może właśnie kadra i pracownicy. I co jest tożsame, ich kompetencje i umiejętności - mówiła w Polskim Radiu 24.

Ważne dla firmy korzystającej ze szkoleń

Przy wdrożeniu zarządzania kompetencjami w firmie, ważne są 4 etapy. Po pierwsze firma musi określić, które kompetencje są dla niej kluczowe i które warto rozwijać. Dalej musi stworzyć odpowiednie warunki dla takiego rozwoju. Po trzecie chodzi o zmianę postaw i doskonalenie kompetencji przez kadrę zarządzającą. I jednocześnie trzeba stworzyć mechanizm monitorowania wzrostu poziomu kompetencji. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.kompetencjemsp.parp.gov.pl

Krzysztof Rzyman