Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 21.05.2014

Ustawa śmieciowa: Ministerstwo Środowiska przygotowuje nowelizację

Dzisiejsza konferencja prasowa ministra Macieja Grabowskiego poświęcona będzie zmianom w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Zwiększa się segregacja śmieci.Zwiększa się segregacja śmieci.sxc.hu
Posłuchaj
  • Raczej nie należy spodziewać się podwyżek za wywóz śmieci, ale dopracowania definicji – powiedział w PR 24 Paweł Mikusek, rzecznik Ministerstwa Środowiska (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- To będzie ważne podsumowanie. Zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Kraszewskiego, czyli osoby, która była ministrem, gdy te przepisy były formułowane, przedstawi obecnemu ministrowi środowiska rekomendacje dotyczące nowelizacji tej ustawy – powiedział w PR 24, jeszcze przed konferencją Paweł Mikusek, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Trzeba doprecyzować przepisy

W zespole są przedsiębiorcy zajmujący się wywozem śmieci, osoby z samorządów i spółdzielni mieszkaniowych oraz naukowcy zajmujący się tym tematem.

- Chodzi o doprecyzowanie przepisów. Wtedy, gdy gminy wdrażały przepisy trudno było oszacować stawki za wywóz. Nie było wiarygodnych statystyk, ile śmieci mieszkańcy rzeczywiście będą wyrzucać - wyjaśnia Paweł Mikusek.

Efekt czyszczenia strychów

I dodaje, że ilości śmieci, które się pojawiły były dużo większe niż to wcześniej wynikało z oficjalnych danych, bo pojawił się np. „efekt czyszczenia strychów”.

- Wcześniej niestety wielu Polaków w ogóle nie płaciło za wywóz śmieci, tylko wolało je wywieźć do lasu - dodaje rzecznik.

- Dzisiaj zaczynają pojawiać się dane statystyczne i dlatego można cały system dużo dokładniej, na podstawie wiarygodnych danych, przeliczyć - mówi Mikusek.

Podwyżek nie będzie

Raczej nie należy jednak spodziewać się podwyżek za wywóz śmieci, ale dopracowania definicji. - Np. wiele spółdzielni nie chciało brać udziału w procesie zbierania deklaracji od swoich mieszkańców, tłumacząc, że nie są w stanie policzyć, ilu w danej spółdzielni jest rzeczywiście mieszkańców - podaje Paweł Mikusek.

- Ministerstwo proponuje, by jasno wskazać, że to spółdzielnie są za to odpowiedzialne - wyjaśnia Paweł Mikusek. - To jest już wpisane w ustawę, ale może niedostatecznie jasno, stąd potrzeba doprecyzowania - dodaje.

- Zapewne będzie też mowa, czy nie dać jakiś nowych narzędzi samorządom, by lepiej nadzorowały firmy, które na ich zlecenie odbierają śmieci od mieszkańców, a potem te śmieci przetwarzają - wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Grażyna Raszkowska