Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 26.08.2014

Eksperci: potrzebne dłuższe vacatio legis przy ozusowaniu zleceń

Eksperci alarmują: zmiany w płaceniu składek od umów zleceń powinny mieć wydłużone vacatio legis. Obecnie wynosi ono 3 miesiące. W tym czasie pracodawcy mogą mieć problemy z przystosowaniem się do nowych przepisów.
Często początki bywają trudne, ale na końcu przedsięwzięcia pojawia się sukcesCzęsto początki bywają trudne, ale na końcu przedsięwzięcia pojawia się sukcesEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Wioletta Żukowska, ekspert organizacji Pracodawcy RP (IAR) obawia się, że tak krótki okres na wdrożenie zmian może mieć złe skutki na rynku. Jej zdaniem, vacatio legis powinno wynosić rok.

Wioletta Żukowska, ekspert organizacji Pracodawcy RP obawia się, że tak krótki okres na wdrożenie zmian może mieć złe skutki na rynku. Jej zdaniem, vacatio legis powinno wynosić rok, gdyż proponowany okres stanowi naruszenie zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. Zamiast zwiększonej liczby zatrudnień, tak szybkie zmiany mogą spowodować poszerzenie nielegalnego zatrudnienia w szarej strefie.

Problem dla sektora zamówień publicznych

Marek Kowalski z konfederacji Lewiatan widzi zagrożenie szczególnie dla sektora zamówień publicznych. Panują tam większe rygory, aniżeli na rynku otwartym. Zamawiający przy analizowaniu ofert może nie uwzględniać podwyżek wynikających z objęcia ZUS-em umów cywilno-prawnych.
Pojutrze nowelizacją ustawy o zamówieniach publicznych zajmie się sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy.
IAR, abo