Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 28.08.2014

KRUS o wypadkach przy pracy. Statystyki ciągle zatrważające

W ubiegłym roku w rolnictwie zanotowano blisko 22 tys. wypadków przy pracy, czyli o 5,7 proc. mniej niż w roku poprzednim. Odnotowano 77 wypadków śmiertelnych. To ponad 16 proc. mniej niż rok wcześniej.
RolnikRolnikGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O wypadkach przy pracy rolniczej mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Renata Bielecka z Biura Prewencji i Rehabilitacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Mimo pewnej poprawy, ta statystyka jest ciągle zatrważająca.

- Najczęstsze przyczyny wypadków w rolnictwie to przede wszystkim niewłaściwa organizacja pracy. Głównie tyczy się to samego stanowiska pracy, czyli braku dbałości o stan podwórzy, obejść gospodarczych, nieporządek, a także braku właściwego obuwia. Kolejną przyczyną wypadków jest również nieodpowiedni stan techniczny maszyn, urządzeń i obiektów budowlanych, czyli brak osłon ruchomym elementów, a także niewłaściwy stan budynków gospodarskich, czyli brak odpowiednich zabezpieczeń otworów czy poręczy schodów – mówi Renata Bielecka z Biura Prewencji i Rehabilitacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Niewłaściwy stan psychofizyczny rolników

Przyczyną dużej liczby wypadków jest też niewłaściwy stan psychofizyczny rolników wykonujących prace.

- Jeśli chodzi przyczyny wypadków spowodowane niewłaściwym stanem psychofizycznym rolników, to głównie jest to przemęczenie długą, ciężką pracą w bardzo często specyficznych warunkach, a także choroby, które rolnicy mają, i mimo których podejmują pewne, czasami bardzo niebezpieczne prace. Kolejna przyczyna to spożywanie alkoholu i leków oraz innych substancji, które w znaczący sposób obniżają sprawność człowieka i możliwość wykonywania bezpiecznie pracy – wyjaśnia Bielecka.

Odpowiednie przygotowanie do pracy

Do pracy należy się zatem odpowiednio przygotować, aby zminimalizować ryzyko wypadku.

- Przede wszystkim wskazane jest, żeby zapobiegać powstawaniu sytuacji stresowych - czyli spiętrzeniu prac - poprzez właściwe planowanie pracy w gospodarstwie rolnym, przydzielenie pracy odpowiedniej do możliwości określonej osoby, jej wieku i stanu zdrowia. Także ważne jest, żeby podejmując pracę, być wypoczętym, zdrowym, w pełni dyspozycyjnym – radzi ekspertka z KRUS.

Uwaga na dolegliwości i przyjmowane leki

Bielecka przypomina, że nie wszystkie prace mogą wykonywać osoby, które mają stwierdzone przez lekarza schorzenia i przyjmują leki.

- Przed podjęciem prac, szczególnie z maszynami i urządzeniami oraz np. na wysokości, ważne jest samopoczucie osoby, która do takiej niej przystępuje. Jeżeli kręci nam się w głowie, jeżeli mamy jakieś zachwiania równowagi, na pewno nie powinniśmy podejmować pracy na wysokości ani czynności związanych z obsługą maszyn i urządzeń – mówi Bielecka. W przypadku problemów zdrowotnych należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarzy i czytać ulotki, które są dołączone do leków – dodaje.

Problem spożywania alkoholu

Ekspertka z KRUS zwraca też uwagę na problem spożywania alkoholu, co również jest niejednokrotnie przyczyną wypadków przy pracy.

- W upalne dni rolnicy piją piwo. Zimą, kiedy wykonują czynności na zewnątrz przy kilkustopniowym mrozie, raczą się mocniejszymi trunkami. Piwo, wódka, wino spożywane nawet w niewielkich ilościach powoduje ogromne ograniczenia, jeżeli chodzi o sprawność psychofizyczną człowieka. Pod wpływem alkoholu zupełnie inaczej oceniamy sytuację, puszczają pewne hamulce, mamy gorszą koordynację ruchową, gorzej widzimy, gorzej oceniamy szybkość przedmiotu, który się porusza, zupełnie inaczej reagujemy na pewne bodźce i zagrożenia, które występują podczas pracy. Dlatego apeluję do wszystkich, aby nie spożywali alkoholu przed przystępowaniem do pracy. Szczególnie do takiej, która wiąże się z obsługą maszyn, urządzeń i pracą na wysokości – mówi Bielecka.

KRUS: sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej >>>

W ubiegłym roku wskaźnik wypadkowości w rolnictwie indywidualnym wyniósł 10,7 wypadków na 1000 ubezpieczonych.

Dariusz Kwiatkowski, awi