Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 01.09.2014

Wskaźnik PMI dla Polski w sierpniu 2014 r. znowu w dół. Szósty miesiąc z rzędu

Sytuacja polskiego sektora przemysłowego znów nieco gorsza. Wskaźnik PMI opracowywany przez Markit na zlecenie HSBC wyniósł w sierpniu 49 punktów i był o 0,4 punktu niższy niż w lipcu - podano w komunikacie.
DaneDaneGlow Images/East News

To już szósty miesiąc z rzędu, gdy wskaźnik obrazujący kondycję polskiego przemysłu notuje spadek i drugi, gdy jego wartość znajduje się poniżej 50 punktów, czyli wskazuje na pogarszające się warunki w tym sektorze.

W sierpniu polscy producenci odnotowali trzeci z rzędu miesiąc spadek liczby nowych zamówień, a to przełożyło się po raz pierwszy od ponad roku na spadek wielkości produkcji. Malały także zamówienia eksportowe, choć w tempie wolniejszym niż w lipcu. Pozytywnym sygnałem był dalszy wzrost zatrudnienia, choć jego tempo było najsłabsze w trwającym 13 miesięcy okresie wzrostu.
Wkaźnik obrazuje kondycję sektora przemysłowego
HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ tak  oceniał czerwcowy spadek PMI.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

PMI w strefie euro w przemyśle w sierpniu wyniósł 50,7 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w sierpniu 50,7 pkt. wobec 51,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w końcowych wyliczeniach.
Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 50,8 pkt.

PMI w Niemczech w przemyśle w sierpniu 51,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 51,4 pkt. wobec 52,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.

PMI w Turcji w górę, w Czechach i na Węgrzech w dół, w Rosji stabilny

PMI w sierpniu w Czechach i na Węgrzech spadł, ale utrzymuje się powyżej poziomu 50 pkt. W Turcji PMI wzrósł, a w Rosji był stabilny.

PMI dla czeskiego przemysłu spadł w sierpniu do 54,3 pkt. z 56,5 pkt. miesiąc wcześniej. To 16 z rzędu odczyt powyżej poziomu 50 pkt. PMI jest na najniższym poziomie od września ubiegłego roku.
W Turcji PMI wzrósł z 48,5 pkt. w lipcu do 50,3 pkt. w sierpniu.
- Głównymi czynnikami podwyższającymi główny PMI była produkcja, nowe zamówienia i zapasy, choć dwa ostatnie komponenty wciąż są poniżej 50,0 pkt. - napisano w raporcie.

Indeks PMI w przemyśle strefy euro w sierpniu spadł >>>
PMI dla rosyjskiego przemysłu w sierpniu wyniósł 51,0 pkt., tyle samo, co miesiąc wcześniej.
W raporcie odnotowano pierwszy od marca wzrost kosztów produkcji w Rosji i braki w zaopatrzeniu.
Na Węgrzech PMI spadł do 51,0 pkt. z 56,7 pkt. w lipcu, po rewizji z 51,5 pkt. To 13 z rzędu odczyt powyżej poziomu 50 pkt.
PMI dla Czech, Turcji, Rosji i Polski przygotowuje firma Markit we współpracy z bankiem HSBC. PMI dla Węgier przygotowuje Węgierskie Stowarzyszenie Zarządzania Logistyką, Zakupami i Zapasami (MLBKT).

PMI w Chinach w przemyśle w sierpniu wyniósł 50,2 pkt.

W końcowych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics podano również, że indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w sierpniu 50,2 pkt. wobec 51,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.

Wskaźnik jest najniżej od 3 miesięcy wg danych HSBC i Markit.

IAR/PAP, awi