Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 19.09.2014

Ewa Kopacz przedstawiła swój rząd. Bez zmian w resortach gospodarczych

Desygnowana na premiera Ewa Kopacz przedstawiła skład nowego rządu. Janusz Piechociński z Polskiego Stronnictwa Ludowego pozostanie wicepremierem i ministrem gospodarki. Drugim wicepremierem będzie minister obrony, Tomasz Siemoniak.
Ewa Kopacz oficjalnie ogłasza skład nowego rząduEwa Kopacz oficjalnie ogłasza skład nowego rząduPAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Ewa Kopacz przedstawiając nazwiska nowych ministrów, mówiła, że zależało jej na stworzeniu gabinetu jedności i kompetencji (IAR)
  • Ewa Kopacz do nowych ministrów: będę ostrym recenzentem waszych działań (IAR)
  • Ewa Kopacz: Grzegorz Schetyna szefem polskiej dyplomacji (IAR)
  • Ewa Kopacz: Grzegorz Schetyna znalazł się w rządzie również ze względu na wyzwania, które stoją przed nową Radą Ministrów (IAR)
  • Ewa Kopacz: Radosław Sikorski będzie nowym marszałkiem Sejmu (IAR)
  • Znamy rząd Ewy Kopacz - relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
  • Doktor Marek Dietl ze Szkoły Głównej Handlowej: to jest rząd na rok (IAR)
  • Analityk domu maklerskiego TMS Brokers Marek Wołos: minister Szczurek do tej pory dobrze radził sobie z deficytem (IAR)
  • Marek Wołos: Mateusz Szczurek jest dobrze postrzegany przez międzynarodowych inwestorów (IAR)
  • Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski: dobrze, że minister finansów zostaje na stanowisku (IAR)
  • Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski: Mateusz Szczurek dobrze radzi sobie w porządkowaniu finansów publicznych (IAR)
Czytaj także

Resort spraw zagranicznych obejmie Grzegorz Schetyna. Dotychczasowy minister Radosław Sikorski jest kandydatem koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego na marszałka Sejmu. Ministrem finansów pozostanie Mateusz Szczurek, a ministrem spraw wewnętrznych będzie posłanka PO, Teresa Piotrowska. Cezary Grabarczyk zostanie ministrem sprawiedliwości, Maria Wasiak ministrem infrastruktury, a Andrzej Halicki ministrem administracji i cyfryzacji.

Maria Wasiak. Nieznana twarz w rządzie. Kim jest nowa minister infrastruktury i rozwoju?

Źródło: TVN24/x-news

Część ministrów zachowała teki
Bartosz Arłukowicz pozostanie ministrem zdrowia, Marek Sawicki ministrem rolnictwa, Władysław Kosiniak-Kamysz ministrem pracy, Włodzimierz Karpiński ministrem skarbu, Maciej Grabowski ministrem środowiska, a Joanna Kluzik-Rostkowska ministrem edukacji. Swoje stanowiska zachowali też ministrowie nauki i szkolnictwa wyższego: Lena Kolarska-Bobińska, kultury Małgorzata Omilanowska i sportu Andrzej Biernat. Szefem kancelarii premiera zostanie Jacek Cichocki.

Skład nowego rządu :

- Tomasz Siemoniak - wicepremier, minister obrony,

- Joanna Kluzik-Rostkowska - minister edukacji narodowej,

- Janusz Piechociński - wicepremier, minister gospodarki,

- Lena Kolarska-Bobińska - minister nauki i szkolnictwa wyższego,

- Małgorzata Omilanowska - minister kultury,

- Marek Sawicki - minister rolnictwa,

- Władysław Kosiniak-Kamysz - minister pracy i polityki społecznej,

- Maciej Grabowski - minister środowiska,

- Włodzimierz Karpiński - minister skarbu,

- Andrzej Biernat - minister sportu,

Teresa Piotrowska - minister spraw wewnętrznych,

- Jacek Cichocki - szef Kancelarii Premiera,

- Bartosz Arłukowicz - minister zdrowia,

- Andrzej Halicki - minister administracji i cyfryzacji,

- Mateusz Szczurek - minister finansów,

- Grzegorz Schetyna - minister spraw zagranicznych,

- Maria Wasiak - minister infrastruktury i rozwoju regionalnego,

- Cezary Grabarczyk - minister sprawiedliwości.

Następcę Ewy Kopacz mamy zaś poznać 24 września. W czwartek wieczorem Ewa Kopacz spotkała się z prezydentem. Miał on jako pierwszy poznać nazwiska osób, które otrzymają ministerialne teki w nowym rządzie.
W ostatnich dniach Ewa Kopacz spotykała się z ministrami obecnego gabinetu. Jak powiedziała, był to merytoryczny przegląd prac poszczególnych resortów. Dodała, że część ministrów w rządzie zostanie, ale inni stracą stanowisko.

Zapewniła też, że nie zmieni się struktura resortów. Mówiło się bowiem o podziale ministerstwa infrastruktury i rozwoju oraz likwidacji resortu administracji i cyfryzacji.

Joanna Trzaska-Wieczorek, szefowa prezydenckiego biura prasowego: Bronisław Komorowski "przyjął do wiadomości zaproponowany skład rządu".

Źródło: TVN24/x-news

Gomułka o nowym rządzie: Wasiak zagadką, Szczurek ma budżet do obrony

Główny ekonomista BCC Stanisław Gomułka ocenił skład nowego rządu Ewy Kopacz.

Nowa pani minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak jest mi nieznana ani osobiście, ani z działalności, więc to jakby taki eksperyment. Pani premier ją dobrze zna, ma do niej zaufanie i może się okazać dobrym ministrem. To jest jedna z najbardziej ryzykownych decyzji - powiedział.
- Pozostawienie na stanowisku ministra finansów Mateusza Szczurka specjalnie nie dziwi. W końcu jest w znaczącym stopniu autorem ustawy budżetowej na przyszły rok i będzie odpowiedzialny za obronę tej ustawy w Sejmie w najbliższych miesiącach. To jest rok przedwyborczy, więc i zmiana ministra niewiele by dała - dodał.

To rząd na rok

Prócz zmiany na stanowisku ministra Infrastruktury i Rozwoju nie ma kluczowych zmian w ministerstwach gospodarczych, ocenia doktor Marek Dietl ze Szkoły Głównej Handlowej. To dobra decyzja nowej premier Ewy Kopacz w sytuacji, kiedy rząd ma do końca kadencji zaledwie rok - dodał gość Polskiego Radia 24.
Zdaniem Marka Dietla, nowy rząd nie przestawi Polski na nowe tory. To jest rząd, który musi charakteryzować dobra organizacja i pracowitość - dodał.
Ważne jest, żeby ministrowie starali się niczego nie zepsuć i sprawnie pracować, ponieważ bieg spraw w większości ministerstw został nadany - podkreślił gość Polskiego Radia 24. Nie budujmy zbytnich oczekiwań, wobec tego rządu, to jest rząd na rok - dodał doktor Dietl.
Zdaniem eksperta, dobrą wiadomością dla rynków finansowych, które nie lubią częstych zmian, jest decyzja o pozostaniu w rządzie Mateusza Szczurka.

Bochniarz: więcej kobiet w rządzie może poprawić debatę publiczną

Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz oceniła, że rząd Ewy Kopacz powinien skupić się w najbliższym roku na 3-4 priorytetach. Kluczowe będzie przygotowanie optymalnego budżetu na 2015 r., który pozwoli na prowadzenie inwestycji przy jednoczesnej dyscyplinie finansów publicznych.

- Ważne będzie rozpoczęcie efektywnego wykorzystywania środków unijnych z nowego budżetu, tak by długofalowe korzyści dla Polski i naszej gospodarki były jak największe. W kontekście naszego bezpieczeństwa energetycznego niezwykle istotne będzie podjęcie, odwlekanych od miesięcy, decyzji o przyszłości energetyki i rozstrzygnięcie, czy stawiamy na łupki, energię jądrową czy może węgiel - powiedziała Bochniarz.
- Pierwszą trudną decyzją i testem rządu, w tym nowego ministra spraw zagranicznych, będzie akceptacja pakietu klimatyczno - energetycznego Unii Europejskiej, ale pod warunkiem uzyskania dla Polski środków na wsparcie inwestycji poprawiających efektywność naszego systemu - dodała.

Petru: to nie jest rząd, który ma robić wielkie zmiany

Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru ocenił, że najważniejszą zamianą jest zmiana premiera. W polskiej konstytucji premier ma wyjątkowo dużą władzę i wpływ na kształtowanie polityki rządu.

- To nie jest rząd, który ma robić jakieś wielkie zmiany. Tak naprawdę w wielu przypadkach chodzi o to, żeby to byli sprawni menadżerowie, ponieważ to są zadania menadżerskie. Np. w przypadku ministerstwa infrastruktury bardzo ważne jest szybkie rozliczenia starej perspektywy unijnej i przygotowanie całego oprzyrządowania i oprogramowania tak, aby od stycznia 2015 r. rozpocząć realizację i wydawanie pieniędzy z nowej perspektywy. Ważne, żeby to sprawnie przełożyć - powiedział Petru.

Wołos: polityka ekonomiczna rządu bez zmian

Analityk domu maklerskiego TMS Brokers Marek Wołos powiedział, że decyzja o pozostawieniu na stanowisku ministra finansów oznacza kontynuację polityki ekonomicznej rządzącej koalicji. Ekspert wskazuje, że Mateusz Szczurek dobrze radzi sobie z obniżaniem deficytu budżetowego i zarządzaniem długiem publicznym.
Marek Wołos dodaje, że Mateusz Szczurek jest dobrze postrzegany przez międzynarodowych inwestorów. Wskazuje, że na wiadomość o braku zmian na stanowisku ministra finansów pozytywnie zareagowały rynki, o czym świadczy lekkie umocnienie złotego.

Bielski: dobrze, że minister Szczurek zostaje

Rynki finansowe dobrze przyjęły pozostawienie Mateusza Szczurka na stanowisku ministra finansów. Ewa Kopacz poinformowała, że w jej rządzie znajdzie się dla niego miejsce.
Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski wskazuje, że ta decyzja gwarantuje kontynuację dotychczasowej polityki, co pozwoli na spokojne przyjęcie przyszłorocznego budżetu. Ekspert dodaje, że na rok przed wyborami nie należy się spodziewać żadnych rewolucji w finansach publicznych.

Mariusz Błaszczak, PiS: to słaby rząd na trudne czasy.

Źródło: TVP/x-news

IAR/PAP, awi