Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 22.09.2014

Budżet na 2016: MF przeanalizuje efektywność wydatków

Przygotowując budżet na 2016 r. MF uwzględni wyniki analizy efektywności wszystkich wydatków państwa - poinformował wiceminister finansów Artur Radziwiłł. Zapewnił, że celem analizy nie jest obcinanie wydatków, ale jak najlepsze wykorzystanie pieniędzy.
Budżet na 2016: MF przeanalizuje efektywność wydatkówSXC

Radziwiłł powiedział, że w resorcie powstał nowy departament polityki wydatkowej, którego zadaniem jest systematyczne analizowanie wydatków państwa we wszystkich obszarach.
- Będziemy oceniać wszystkie wydatki państwa, kwalifikować je pod względem ich priorytetu, efektywności. Będziemy oceniać, czy pieniądze budżetowe nie mogłyby być lepiej wydawane, czy nie są przeznaczane na finansowanie programów, które - z jakiegoś powodu, np. zmian społecznych - straciły na znaczeniu, albo spełniają ważny cel, ale w niezbyt efektywny sposób. Mogłyby one zostać zastąpione innymi - powiedział.
Wskazał, że projekt budżetu na przyszły rok nie uwzględnia jeszcze prac prowadzonych przez podległy mu departament polityki wydatkowej, ale będą one wykorzystane przy opracowywaniu kolejnej ustawy budżetowej.

Liczy się efektywność
- Przygotowując budżet na 2016 r. będziemy mieć analizę efektywności wszystkich wydatków państwa. Celem opracowania nie jest obcinanie wydatków, ale wykorzystanie pieniędzy budżetu państwa w jak najlepszy sposób - podkreślił.
Dodał, że chodzi także o to, by decyzje dotyczące polityki wydatkowej były podejmowane na podstawie rzetelnych danych, by prowadziły do racjonalizacji wydatków. - Teraz nacisk kładziemy na stworzenie mechanizmu, który wymuszałby współpracę poszczególnych jednostek budżetowych z resortem finansów. Chcemy wspólnie przyjrzeć się, jak i na co wydawane są pieniądze z budżetu, ocenić, z czego warto zrezygnować, czy może zastąpić czymś innym - powiedział.

W stronę budżetu zadaniowego
Zdaniem Radziwiłła idea analizy wydatków koresponduje z koncepcją budżetu zadaniowego. - Budżet zadaniowy jest przydatnym instrumentem do realizacji wyników takiej analizy - zmusza do myślenia w kategoriach celu. Chcemy wzmacniać te powiązania, kiedy ważna jest jakość, a nie ilość. Budżet tradycyjny bardziej odnosi się do ilości, a nie efektywności wydatków - dodał.
Zgodnie z przyjętym wstępnie na początku września projektem budżetu na 2015 r. deficyt w przyszłym roku ma nie przekroczyć 46 mld 80 mln zł; dochody budżetu państwa mają wynieść 297 mld 252 mln 925 tys. zł, a wydatki 343 mld 332 mln 925 tys. zł.
Projekt zakłada, że wzrost PKB w 2015 r. wyniesie w ujęciu realnym 3,4 proc., a średnioroczna inflacja - 1,2 proc. Przewidziano nominalny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej o 4,3 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej o 0,8 proc., wzrost spożycia prywatnego w ujęciu nominalnym o 4,2 proc.

PAP, abo