Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 01.10.2014

Nieznaczna poprawa PMI we wrześniu, ale i tak widać spowolnienie gospodarcze

Nastroje w polskim przemyśle nieznacznie lepsze niż w sierpniu, ale nadal większość firm sygnalizuje pogarszającą się koniunkturę. Świadczą o tym wrześniowe wskaźniki PMI. Główny wskaźnik wyniósł we wrześniu 49,5 punktu i był o pół punktu wyższy niż przed miesiącem - podał HSBC w komunikacie.
WykresWykresGlow Images

We wrześniu nadal spadały, choć wolniej niż w ostatnich miesiącach, nowe zamówienia polskich firm produkcyjnych, a to przełożyło się na spadek produkcji. Presja konkurencyjna zmusiła z kolei przedsiębiorców do obniżania cen wyprodukowanych wyrobów. Pozytywnym sygnałem z badania przeprowadzonego przez Markit jest natomiast dalszy wzrost zatrudnienia w sektorze przemysłowym.

Oczekiwana obniżka stóp procentowych
W komentarzu do danych ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej Agata Urbańska-Giner oceniła, że dane PMI wspierają szeroko oczekiwaną obniżkę stóp procentowych NBP.

Wrześniowy odczyt PMI w polskim przemyśle, mimo poprawy, potwierdza spowolnienie wzrostu w trzecim kwartale - oceniają ekonomiści w komentarzach. Zwracają uwagę na wysoki odczyt w Czechach oraz spadek PMI w Rosji.

Gwiazdą regionu Czechy

Ekonomiści Capital Economics oceniają, że "gwiazdą" regionu są Czechy, gdzie PMI wzrósł z 54,3 pkt. do 55,6 pkt. CapEco szacuje, że odczyt PMI na tym poziomie jest spójny z roczną dynamiką produkcji ok. 7 proc.
PMI na Węgrzech wzrósł do 52,6 pkt. z 51,0 pkt. w sierpniu. Ekonomiści zwracają uwagę na dużą zmienność węgierskiego PMI. - Węgierski indeks pozostaje powyżej średnio- i długoterminowych średnich, co wskazuje, że gospodarka nie odczuła w pełni słabszego wzrostu w Niemczech, kluczowym rynku eksportowym - napisano w komentarzu Citigroup.
PMI w Turcji wzrósł we wrześniu do 50,4 pkt. z 50,3 pkt. miesiąc wcześniej. - Turecki PMI wskazuje, że gospodarka wychodzi z letniego spowolnienia, ale stan przemysłu jest tylko nieznacznie lepszy niż stagnacja - napisano w komentarzu CapEco.
Tylko w Rosji PMI spadł
Jedyną gospodarką w regionie, w której PMI spadł jest Rosja. Wskaźnik obniżył się z 51,0 do 50,4 pkt. - Rosyjski PMI jest słabo powiązany z danymi o rzeczywistej produkcji" - napisano w komentarzu CapEco. "Mimo to, wskaźnik potwierdza nasz pogląd, że ostatnie spowolnienie w rosyjskim przemyśle raczej szybko się nie skończy - dodano.
PMI to przygotowywany przez Markit na zlecenie HSBC Polski Wskaźnik Menedżerów Logistyki obrazujący sytuację w sektorze produkcyjnym. Jego odczyt na poziomie 50 punktów oznacza brak zmian w porównaniu z miesiącem poprzednim. Wartości powyżej tego poziomu świadczą o poprawie, a poniżej o pogorszeniu się koniunktury w przemyśle.

IAR/PAP, awi