Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 10.10.2014

Oskładkowanie umów zlecenia: wpływy nie zwiększą dochodów budżetu

Wpływy z oskładkowania tzw. umów śmieciowych nie zwiększą dochodów budżetu państwa, dlatego też nie zostały one uwzględnione w budżecie państwa w 2015 r. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.
Oskładkowanie umów zlecenia: wpływy nie zwiększą dochodów budżetuSXC

MF wyjaśniło, że składki na ZUS stanowią - co do zasady - przychód Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Oskładkowanie umów zlecenia i baza bezrobotnych zamiast stawek godzinowych >>>
Resort finansów podał, powołując się na dane ZUS, że wśród 815,8 tys. osób ubezpieczonych z tytułu wykonywania umów zlecenia (i podobnych) tylko 12 proc. ubezpieczonych wykonywało dwie lub więcej umowy. - Oznacza to, że projektowane rozwiązanie, nakazujące sumowanie umów dla celów ubezpieczeń, dotyczyłoby zaledwie 0,67 proc. ogółu ubezpieczonych w ZUS (spośród 14 mln 519,8 tys. ubezpieczonych w ZUS na koniec 2013 r.) - obliczyło ministerstwo.
Ograniczenie możliwości unikania płacenia składek przez pracodawców
Wiceminister finansów Izabela Leszczyna wyjaśniła, że głównym celem zaproponowanych zmian jest ograniczenie możliwości unikania płacenia składek przez pracodawców.
- Umowa zlecenia, co do zasady jest obciążona składką "zusowską". Nowe przepisy mają zapobiec patologicznym praktykom zawierania kolejnych umów z tym samym pracownikiem w celu uniknięcia płacenia składki na ubezpieczenie społeczne - powiedziała.

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej: oskładkowanie tzw. umów śmieciowych zwiększy konkurencyjność.

Źródło: TVN24/x-news

PAP, awi